Արսեն Բաբայանի գործը քաղաքական գործընթաց է. նպատակն է՝ ՍԴ-ն ենթարկել անձնական իշխանությանը. Արմեն Բադալյան
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի դեմ քրեական գործում իրավական մասն ընդամենը շղարշ է։ Սա առավելապես քաղաքական գործընթաց է՝ շարունակությունն այն մյուսի, որը սկսվել է Սահմանադրական դատարանի և հատկապես Սահմնադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի դեմ քրեական գործին և կալանավորմանը:
«Խնդիրը մեկն է. անուղղակի մեթոդներով ամեն գնով հասնել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հրաժարականին։ Տեսնելով, որ իրավական ճանապարհով այլևս հնարավոր չէ հասնել դրան, փորձ է արվում գործը գլուխ բերել զգացմունքային քայլերով՝ այց Թովմասյանի հայրական տուն, նրա դուստրերի հարցաքննություններ՝ ավտոմեքենաների և ավտոտնակների թեմայով։ Բոլոր այս քայլերը կոչվում են ձեռքը փրփուրներին գցել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Արմեն Բադալյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում իրավական գործընթացներից ակնհայտ է դառնում, որ իշխանության և կոնկրետ մեկ մարդու համար որոշ անձանց անազատության մեջ պահելը դարձել է սկզբունքի հարց։
«Ժամանակին իշխանությունները հայտարարում էին, որ եթե ԱԺ-ում հանրապետականներ չլինեն, ներդրողները հերթ կկանգնեն։ Բայց տեսնում ենք, որ հերթ կանգնող այդպես էլ չկա։ Հիմա էլ ուղղակի թեմա է մոգոնվել՝ ՍԴ-ում իբր գոյություն ունեցող ինչ-որ ճգնաժամի մասին։ Սրա նպատակը մեկն է. ՍԴ-ն նույնպես ենթարկել անձնական իշխանությանը։ Դա առայժմ չի հաջողվում, ինչի պատճառով էլ փորձ է արվում այլ, պարզունակ ճանապարհներով դրան հասնել», - ասաց քաղտեխնոլոգը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշեց բավարարել ՀՔԾ-ի միջնորդությունը և կալանավորել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին:

Political technologist describes Arsen Babayan’s case as political, aimed at subordinating CC to personal power
The legal part in the criminal case against former deputy head of NA staff Arsen Babayan is just a veil, political technologist Armen Badalyan told Aysor.am, describing it more as political process - the continuation of the one initiated against chairman of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan.
“The purpose is one – to reach resignation of CC chairman Hrayr Tovmasyan at any cost with indirect methods. Seeing the impossibility of doing it in a legal way, an attempt is being made to use the feelings, like visiting Tovmasyan’s father’s house, interrogating his daughters. This actions are called clinging to foam,” Badalyan said.
He said the recent legal processes make it clear that keeping some people in custody has become a principle issue for the incumbent authorities and one person in particular.
“There was time the authorities were stating that if not republicans the investors would have queued. But we see that there is no one, and now they made up the existence of crisis in the CC. This is aimed just at subordinating the CC to personal power. They have not succeeded in it yet and are trying to reach their purpose with simple steps,” the political analyst said.