Արսեն Բաբայանի գործը քաղաքական գործընթաց է. նպատակն է՝ ՍԴ-ն ենթարկել անձնական իշխանությանը. Արմեն Բադալյան
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի դեմ քրեական գործում իրավական մասն ընդամենը շղարշ է։ Սա առավելապես քաղաքական գործընթաց է՝ շարունակությունն այն մյուսի, որը սկսվել է Սահմանադրական դատարանի և հատկապես Սահմնադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի դեմ քրեական գործին և կալանավորմանը:
«Խնդիրը մեկն է. անուղղակի մեթոդներով ամեն գնով հասնել ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հրաժարականին։ Տեսնելով, որ իրավական ճանապարհով այլևս հնարավոր չէ հասնել դրան, փորձ է արվում գործը գլուխ բերել զգացմունքային քայլերով՝ այց Թովմասյանի հայրական տուն, նրա դուստրերի հարցաքննություններ՝ ավտոմեքենաների և ավտոտնակների թեմայով։ Բոլոր այս քայլերը կոչվում են ձեռքը փրփուրներին գցել», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Արմեն Բադալյանի խոսքով՝ վերջին շրջանում իրավական գործընթացներից ակնհայտ է դառնում, որ իշխանության և կոնկրետ մեկ մարդու համար որոշ անձանց անազատության մեջ պահելը դարձել է սկզբունքի հարց։
«Ժամանակին իշխանությունները հայտարարում էին, որ եթե ԱԺ-ում հանրապետականներ չլինեն, ներդրողները հերթ կկանգնեն։ Բայց տեսնում ենք, որ հերթ կանգնող այդպես էլ չկա։ Հիմա էլ ուղղակի թեմա է մոգոնվել՝ ՍԴ-ում իբր գոյություն ունեցող ինչ-որ ճգնաժամի մասին։ Սրա նպատակը մեկն է. ՍԴ-ն նույնպես ենթարկել անձնական իշխանությանը։ Դա առայժմ չի հաջողվում, ինչի պատճառով էլ փորձ է արվում այլ, պարզունակ ճանապարհներով դրան հասնել», - ասաց քաղտեխնոլոգը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշեց բավարարել ՀՔԾ-ի միջնորդությունը և կալանավորել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին:

Армен Бадалян: Дело Арсена Бабаяна – политический процесс с целью подчинить своей воле Конституционный суд
Правовая часть в уголовном деле против бывшего заместителя руководителя Аппарата Национального Собрания Арсена Бабяна – просто завеса. Это преимущественно политический процесс – продолжение другого, начавшегося против председателя конституционного суда Грайра Товмасяна процесса. Такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am политтехнолог Армен Бадалян, касаясь уголовного дела в отношении Арсена Бабаяна и его ареста.
«Ставиться лишь одна задача – любой ценой достичь отставки председателя КС Грайра Товмасяна с использованием косвенных методов. Увидев, что правовым путем этого больше нельзя достичь, предпринимается попытка оказать на него психологическое давление – визит в дом отца Товмасяна, допросы его дочерей – по теме автомашин и гаража. Все эти шаги называются – хвататься за пену», - заявил Армен Бадалян.
По словам Армена Бадаляна, из происходящих в последнее время правовых процессов ясно, что лишение свободы некоторых людей стало вопросом принципа для власти и конкретно одного человека.
«В свое время власти заявляли, что если в парламенте не будет представителей Республиканской партии, инвесторы встанут в очередь. Но мы видим, что в очередь так никто и не встал. А сейчас просто придумали еще одну тему – о каком-то якобы существующем в Конституционном суде кризисе. Все это делается лишь с одной целью –подчинить своей воле Конституционный суд. Пока это не удается, из-за чего и предпринимаются попытки достичь этого другими примитивными путями», - сказал политтехнолог.
Напомним, сегодня суд общей юрисдикции Еревана сегодня удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы и принял решение об аресте бывшего заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна.
Ранее сообщалось, что рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела по статье «узурпация власти» собраны фактические данные о том, что в процессе сложения Гагиком Арутюняном полномочий председателя Конституционного суда официальные лица, исходя из групповых интересов, лично, а также через лиц, не являющихся чиновниками, совершили служебный подлог. Арсену Бабяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.314 Уголовного кодекса Армении – служебный подлог. Кроме того, Бабаян обвиняется по статье «узурпация власти».