Արսեն Բաբայանին կալանավորելու հարցում հետապնդման երանգ կա. Պատգամավոր
Արսեն Բաբայանին կալանավորելու հարցում հետապնդման երանգ կա։ Այն, որ մարդը ձերբակալվում է նախկինում համաներում կիրառված հոդվածով, արդեն իսկ հետապնդման երանգն առկա է։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանի դեմ քրեական գործին և կալանավորմանը:
«Չեմ կարծում, թե հեռու է այն պահը, երբ հանրությունը, ելնելով դատավարության ընթացքից և արդյունքներից, ավելի ստույգ պատկերացում կկազմի առ այն, թե Արսեն Բաբայանի նկատմամբ հետապնդման մեջ որ բաղադրիչն է գերակայում՝ քաղաքական, թե իրավական։ Համենայնդեպս, իմ անձնական կարծիքն է, որ հետապնդման տպավորություն կա», - ասաց պատգամավորը։
Անդրադառնալով հանգամանքին, որ մինչ այս պահը Արսեն Բաբայանի դեմ ցուցմունքներ չկան, Գևորգ Պետրոսյանն ընդգծեց՝ եթե դեմ ցուցմունքներ չկան, անձի մեղավորության հավանականությունը քիչ է, սակայն նաև չի կարելի մյուս ծայրահեղությունը պնդել, որ եթե դեմ ցուցմունք չկա, ուրեմն անձը մեղավոր չէ։
«Ես հարգում եմ Արսեն Բաբայանին։ Մենք նաև համատեղ աշխատել ենք։ Ես գիտեմ, որ նա պարկեշտ մարդ է, լավ իրավաբան և վայելել է աշխատանքային կոլեկտիվի հարգանքը։ Եթե հետագայում պարզվի, որ Բաբայանի անձի շուրջ զարգացումները կապված են բացառապես ՍԴ-ի և ՍԴ նախագահի հետ, ուրեմն՝ շատ ամոթ մեր երկրի համար։ Դա նշանակում է, որ մեր երկիրը նախկին բարի ավանդույթներն ավելի կոպիտ, ավելի փնթի և անկազմակերպ ձևով է իրացնում։ Սա բացարձակապես չի բխում ՀՀ անվտագության շահերից։
Տա Աստված, որ այս գործընթացն ունենա բացառապես իրավական սկզբնաղբյուր և իրավական լուծում, բայց դրա նկատմամբ էլ եմ թերահավատ, որովհետև արդեն իսկ ամենաբարձր ատյաններից կարծիք հնչեց, որ ՍԴ-ում խնդիրը քաղաքական բնույթ ունի։ Իսկ ՍԴ-ն, ըստ էության, պետք է լինի ամենաապաքաղաքական մարմինը։ Եթե մենք դրա ձևավորման և գործունեության մեջ քաղաքական բաղադրիչ տեսնենք, ուրեմն իսկապես անկախ դատարան ունենալու ցանկությունը Հայաստանում լուրջ վտանգի տակ է», - ամփոփեց խորհրդարանականը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշեց բավարարել ՀՔԾ-ի միջնորդությունը և կալանավորել ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանին:

В вопросе ареста Арсена Бабаяна есть оттенок политического преследования – Геворк Петросян
В вопросе ареста Арсена Бабаяна есть оттенок политического преследования. То, что человека арестовали по статье, которая подпадает под амнистию, уже есть оттенок преследования. Такую точку зрения высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am депутат фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян, касаясь уголовного дела в отношении Арсена Бабаяна и его ареста.
«Не думаю, что за горами время, когда общественность, следя за судебным процессом и его результатом, составит более четкое представление о том, какой элемент превалирует в преследовании против Арсена Бабаяна – политический или правовой. По крайней мере, мое личное мнение в том, что создается впечатление преследования», - сказал депутат.
Обратившись к тому обстоятельству, что в данный момент против Арсена Бабаяна нет никаких показаний, Геворк Петросян подчеркнул, что если нет показаний, вероятность вины лица мала, но нельзя также утверждать другую крайность, что если нет показаний  против – значит, человек невиновен.
«Я уважаю Арсена Бабаяна. Мы работали вместе. Я знаю, что он порядочный человек, хороший юрист и пользовался в трудовом коллективе уважением. Если в дальнейшем выяснится, что развития вокруг фигуры Арсена Бабаяна связаны исключительно с Конституционным судом и председателем КС, значит, это позор для нашей страны. Это означает, что прежние добрые традиции нашей страны реализуются в более грубой, более неряшливой и неорганизованной форме. Это абсолютно не вытекает из интересов безопасности Республики Армения.
Дай Бог, чтобы первоисточник этого процесса был исключительно правовым и он имел правовое решение, но я мало верю в это, поскольку из самых высоких инстанций уже озвучено мнение, что вопрос Конституционного суда имеет политический характер.
А Конституционный суд, по сути, должен быть самым деполитизированным органом. Если мы видим в его формировании и деятельности политический элемент, значит, действительно желание иметь независимый суд в Армении под большой угрозой», - резюмировал депутат.
Напомним, сегодня суд общей юрисдикции Еревана сегодня удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы и принял решение об аресте бывшего заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсена Бабаяна.
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела по статье «узурпация власти» собраны фактические данные о том, что в процессе сложения Гагиком Арутюняном полномочий председателя Конституционного суда официальные лица, исходя из групповых интересов, лично, а также через лиц, не являющихся чиновниками, совершили служебный подлог. Арсену Бабаяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.314 Уголовного кодекса Армении – служебный подлог. Кроме того, Бабаян обвиняется по статье «узурпация власти».