«Ես բացարձակապես համաձայն չեմ, սա ապօրինի է». Արա Բաբլոյանին մեղադրանք առաջադրվեց
ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել։ Որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրությունը չհեռանալու մասին։
«Ինչ արել եմ, արել եմ Սահմանադրության և օրենքների սահմաններում», - ՀՔԾ-ից դուրս գալուց հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը։
«Ես բացարձակապես համաձայն չեմ, հայտարարել եմ, որ մեղադրանքն ապօրինի է: Ինչ արել եմ, արել եմ Սահմանադրության և օրենքների սահմաններում, որևիցե նախնական պայմանավորվածություններ չեն եղել, ամեն ինչ եղել է այնպես, ինչպես աշխատել է միշտ Ազգային ժողովը», - ավելացրեց նա։
Հարցին՝ այս գործողություններն ուղղված չե՞ն ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դեմ՝ Բաբլոյանն ասաց, որ չի ցանկանում քաղաքական հարցերի պատասխանել, քանի որ քաղաքականությամբ այլևս չի զբաղվում:
«Ես զբաղվում եմ միայն առողջապահությամբ: Այս պահին միայն մի նպատակ ունեմ, որ ինչպես ժողովուրդն ինձ հարգել է, շարունակի հարգել: Ես կմնամ այս երկրում, որևիցե տեղ չեմ գնա: Ես մինչև վերջ կպայքարեմ, որ հաստատեմ ՝ ես արդար եմ ու որևէ ապօրինություն չեմ արել», - ասաց Բաբլոյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը գտնվում է Հատուկ Քննչական ծառայությունում, որտեղ նրան մեղադրանք պետք է առաջադրվեր:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 22-ին ՀՔԾ-ն Ա.Բաբլոյանին ներգրավել էր որպես կասկածյալ՝ իշխանությունը յուրացնելու, ՍԴ լիազորություններին տիրանալու համար։

Я абсолютно не согласен, это незаконно – Ара Баблояну предъявлено обвинение
Бывшему председателю Национального Собрания Армении Ара Баблояну сегодня предъявлено обвинение. В качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.
«Все, что я сделал, я сделал в рамках Конституции и законов», - заявил журналистам бывший спикер парламента Ара Баблоян после выхода из Специальной следственной службы.
«Я абсолютно не согласен. Я сказал, что обвинение незаконно. Все, что я сделал, сделал в рамках Конституции и законов, никаких предварительных договоренностей не было, все было так, как всегда работало Национальное Собрание», - добавил Ара Баблоян.
На вопрос, не направлены ли эти действия против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, Ара Баблоян ответил, не хочет отвечать на политические вопросы, поскольку политикой больше не занимается.
«Я занимаюсь только здравоохранением. Сейчас у меня только одна цель, чтобы народ продолжал уважать меня так же как раньше. Я останусь в этой стране, никуда не уеду. Я до конца буду бороться, чтобы доказать, что я прав и никакого беззакония не совершил», - сказал Ара Баблоян.
Ранее сообщалось, что бывший председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян находится в Специальной следственной службе, где ему должно быть предъявлено обвинение.
Напомним, бывший председатель парламента Армении Ара Баблоян 22 октября был привлечен в рамках возбужденного в Специальной следственной службе уголовного дела в качестве подозреваемого – в узурпации власти и присвоении полномочий Конституционного суда.