Գործ ունենք ՍԴ նախագահի նկատմամբ կիրառվող հերթական ապօրինի ճնշման հետ. Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմ. News.am
Հրայր Թովմասյանը չի ունեցել որևէ լիազորություն նշված տարածքի օտարման կամ սեփականաշնորհման գործընթացի նկատմամբ. նա չունի և չի ունեցել ուղղակի կամ անուղղակի որևէ առնչություն նշված տարածքի հետ։ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմի անունից NEWS.am-ին փոխանցել է փաստաբան Միհրան Պողոսյանը՝ արձագանքելով Քննչական կոմիտեի՝ այսօր տարածած հաղորդագրությանը:
«Այսօր ականատես եղանք իրավապահ մարմնի կողմից Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ հերթական հիմնազուրկ և քաղաքականապես ուղղորդված հայտարարությանը:
Ակնհայտ է, որ տարածված հաղորդագրությունը ոչ միայն կոպտորեն խախտում է «Սահմանադրական դատարանի մասին» սահմանադրական օրենքի մի շարք կարգավորումներ, այդ թվում՝ վերոնշյալ սահմանադրական օրենքի 9-րդ հոդվածի պահանջները, այլև՝ գործ ունենք վերջին ամիսներին Սահմանադրական դատարանի նախագահի նկատմամբ կիրառվող հերթական ապօրինի ճնշման օրինակի հետ:
Հրայր Թովմասյանը չի ունեցել որևէ լիազորություն նշված Բաղրամյան 1 փկղ. 14 շենքի 162 տարածքի օտարման կամ սեփականաշնորհման գործընթացի նկատմամբ:
Ավելին, նա չունի և չի ունեցել ուղղակի կամ անուղղակի որևէ առնչություն նշված տարածքի հետ:
Հաստատապես իմանալով, որ Հրայր Թովմասյանի դեմ քաղաքական իշխանությունների կողմից ուղղորդվող գործընթացները շարունակաբար զուգորդվելու են քրեադատավարական ընթացակարգերի կոպտագույն խախտմամբ, հայտնում ենք, որ այս զավեշտի պայմաններում ապահովելու ենք Սահմանադրական դատարանի նախագահի իրավունքների պաշտպանությունը՝ պայքարելով Հայաստանի Հանրապետության անկախ դատական իշխանության կայացման համար», - նշված է փաստաբանական թիմի հայտարարության մեջ:

Мы имеем дело с очередным примером незаконного давления на председателя КС – команда адвокатов Грайра Товмасяна
Грайр Товмасян не обладал какими-либо полномочиями в связи с процессом отчуждения или приватизации указанного в заявлении Следственного комитета участка, не имеет и не имел прямой либо косвенной связи с этой территорией. Об этом от имени команды адвокатов Грайра Товмасяна заявил NEWS.am адвокат Мигран Погосян, комментируя распространенное сегодня заявление Следственного комитета Армении.
«Сегодня мы стали очевидцами очередного необоснованного и политически направленного заявления против председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна.
Очевидно, что распространенное заявление не только грубейшим образом нарушает ряд регулировок конституционного закона "О Конституционном суде", в том числе требования статьи 9 вышеотмеченного конституционного закона, но также мы имеем дело с очередным примером незаконного давления на председателя КС, осуществляемого в последние месяцы.
Грайр Товмасян не имел каких-либо полномочий в связи с отчуждением или приватизацией указанного в заявлении СК участка 162 здания 14 в 1-м тупике проспекта Баграмяна. Более того, не имел и не имеет прямой или косвенной связи с указанной территорией.
Точно зная, что направляемые политическими властями процессы против Грайра Товмасяна постоянно будут сопровождаться грубейшими нарушениями уголовно-процессуальных процедур, заявляем, что в этих комичных условиях будем обеспечивать защиту прав председателя КС, борясь за становление независимой судебной системы», - говорится в заявлении адвокатов.