Դավիթ Սանասարյանի կողմից 9-ամյա երեխային վրաերթի ենթարկելու փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ պետական վերահսկողական ծառայության լիազորությունները կասեցված պետ Դավիթ Սանասարյանի կողմից 9-ամյա երեխայի վրաերթի ենթարկելու փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242 հոդվածի 1-ին մասով ՃՈ հետաքննիչի կողմից հարուցվել է քրեական գործ, Facebook-յան իր էջում գրել է փաստաբան Տիգրան Աթանեսյանը։
«Համաձայն դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության, երեխայի առողջությանը վրաերթի հետևանքով պատճառվել է միջին ծանրության վնաս», - նշել է փաստաբանը։
Analitik.am-ի տեսանյութի տարածումից հետո Սանասարյանը հայտարարեց, որ դա «շինծու մեղադրանք է մի ստախոս կնոջ կողմից, ում երեխան մեքենայի կողքից՝ քարի վրայից թռնելուց դիպչեց մեքենային ընկավ գետնին»։
Իրականությունը պարզելու ակնկալիքով Aysor.am-ը կապ էր հաստատել «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի պատասխանատուների հետ, որտեղ դեպքից հետո տեղափոխել էին երեխային:
Բուժկենտրոնի ընդունարանի վարիչ Կարինե Աբաջյանը, սակայն, պնդել էր, որ սեպտեմբերի 12-ին «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի ընդունարան վրաերթի ենթարկված 9-ամյա տղա չի ընդունվել:
«Ինձ մոտ գրանցված նման հիվանդ երեխա չկա։ Չի եղել նման դեպք։ Ես չգիտեմ՝ ով է գրել, ինչ են գրել։ Ես կուզեի այդ երեխայի մորը տեսնել, և ինքը գար ու ասեր, որ այստեղ նման բան է եղել։ Իմ ընդունարանում նման բան չի եղել», - նշել էր Աբաջյանը:
Ավելի ուշ, «Արմենիա» բուժկենտրոնի բժիշկ Արսեն Գևորգյանը Tert.am-ի հետ զրույցում հաստատել է, որ ինքն է բուժօգնություն ցուցաբերել երեխային: Ըստ Գևորգյանի՝ երեխայի մոտ ոսկրաբանական որևէ խնդիր՝ կոտրվածք, հոդախախտեր, այլ լուրջ վնասվածքներ չեն հայտնաբերվել: Արսեն Գևորգյանը Tert.am-ի հետ զրույցում հավելել է նաև, թե  հիվանդանոցի ներքին կանոնակարգի համաձայն՝ ոստիկանություն հայտնվում են այն դեպքերը, որոնք խնդրահարույց են, կամ որոնց դեպքում կա կոտրվածք:
9-ամյա երեխային վրաերթի ենթարկելու վերաբերյալ երեխայի ծնողը հաղորդում էր ներկայացրել ոստիկանություն։

Возбуждено уголовное дело по факту совершенного Давидом Санасаряном наезда на 9-летнего ребенка
В отношении начальника Государственной контрольной службы Давида Санасаряна, полномочия которого временно прекращены, возбуждено уголовное дело по ч.1 ст.242 Уголовного кодекса Армении по факту совершения наезда на 9-летнего ребенка, сообщил на своей странице в Facebook адвокат Тигран Атанесян.
«Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, в результате наезда здоровью ребенка причинен вред средней тяжести», - отметил адвокат.
Напомним, сайт Analitik.am сообщил о том, что 12 сентября 2019 года бывший начальник Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян возле арки подъезда жилого дома по адресу улица Киевяна 4 в Ереване на автомобиле совершил наезд на 9-летнего А.Гевондяна. Давид Санасарян в свою очередь опроверг эту информацию, назвав ее «очередной клеветой».
После распространенного сайтом Analitik.am видеоматериала Давид Санасарян заявил, что это «сфабрикованное обвинение со стороны какой-то женщины, которая лжет, и чей ребенок, прыгая с камня, задел машину и упал на землю».
Корреспондент Aysor.am для выяснения действительности связалась с ответственными лицами медицинского центра «Армения», куда был доставлен пострадавший 9-летний мальчик.
Заведующая приемным отделением МЦ «Армения» Карине Абаджян заявила, что 12 сентября в приемное отделение больницы не поступал подвергнутый наезду 9-летний мальчик.
«У меня такой ребенок не зарегистрирован. Такого случая не было. Я не знаю, кто и что написал? Я бы хотела увидеть мать этого ребенка, чтобы она пришла и сказала, что здесь было такое. В моей приемной подобного не было. Я не могу сказать, обращались они потом к другому врачу или нет, и вообще, что сделали», - отметила она.
Позже врач МЦ «Армения» Арсен Геворкян подтвердил в беседе с корреспондентом Tert.am, что он оказал помощь этому ребенку. По словам Арсена Геворкяна, у ребенка какие-либо остеологические проблемы – перелом, вывих, другие серьезные повреждения не были обнаружены. Арсен Геворкян в беседе с Tert.am также добавил, что согласно внутреннему регламенту больницы, в полицию сообщают о тех случаях, которые являются спорными или в случае которых есть перелом.