Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը նոր թափ կհաղորդի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին. Նիկոլ Փաշինյան
31/10/2019 11:14
Կառավարության այսօրվա նիստին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունմանը:
«Ես կարծում եմ, որ շատ կարևոր իրադաձություն է այս բանաձևի ընդունումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում և նոր թափ կհաղորդի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացին», - ասաց նա:
Վարչապետը իր գնահատանքի խոսքերն ասաց Սփյուռքում և, հատկապես, ԱՄՆ-ում գործող հայկական կազմակերոպություններին, որոնք տասնյակ տարիներ հետևողականորեն աշխատել են ճանաչմանը հասնելու համար:
«Գործնականում այս որոշումը երկար տարիներ հասունացել էր և գրեթե բոլոր նահանգները նահանգային մակարդակով ճանաչել էին և սա դարձավ այդ գործընթացի գագաթնակետը և կուլմինացիան»,  - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա շնորհակալություն հայտնեց ներկայացուցչական պալատի հայկական խմբի անդամներին, բոլոր կողմ քվեարկողներին:

Recognition of Armenian Genocide by U.S. House of Representatives to give new impetus to the recognition process: Armenia’s PM
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan referred today at the cabinet sitting to the resolution adopted by the U.S. House of Representatives on recognizing the Armenian Genocide.
“I think it is a very important event and will give new impetus to the process of recognition of the Armenian Genocide,” he said.
The prime minister thanked the Diaspora and particularly the Armenian organizations acting in the United States for their years-long efforts to reach recognition of the genocide by the USA.
“Practically this decision has matured for many years and almost all the states have recognized it and this became the top of the process, the culmination,” Pashinyan said.
He thanked the Armenia group members of the House of Representatives and all those who backed the resolution.