ԱԻՆ-ը կունենա նոր ուղղաթիռ. Ֆելիքս Ցոլակյան
Արդեն մի քանի օր է, ինչ անձրևներով պայմանավորված, հրդեհներ համարյա չունենք, ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԻ նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանը։
«Իսկապես, այս տարին հրդեհների քանակով աննախադեպ էր։ Սովորական տարիների համեմատ՝ մոտ 3 հազար հրդեհ ավելի ենք ունեցել։ Պետք է պատրաստվենք եկող տարվա հրդեհներին։ Բայց տեխնիկական վերազինման խնդիր ունենք։ Այս տարի մոտ 260 միլիոնի ձեռքի գործիքներ առանք, որը չունեինք։ Սպասում ենք նոր խմբաքանակի՝ ռուսական և ճապոնական ուղղություններից։
Կստանանք ճապոնական 21 և ռուսական 26 մեքենա։ Եթե դրանք ժամանակին գան, բավականին ապահովված կլինենք։ Ունենալու ենք նաև ուղղաթիռ։ Որպեսզի ծախսը քիչ լինի, հարցը լուծելու ենք ՊՆ-ի հետ համատեղ։ Նոր ուղղաթիռների մասին է խոսքը», - ասաց նախարարը։

Armenia’s Emergency Situations Ministry to have a new helicopter: minister
Agreed with rains registered during the recent days no fires have been registered, Armenia’s emergency situations minister Felix Tsolakyan told the reporters at the NA today.
“This year we had unprecedented number of fires. I will say we had 3,000 more fires than during the past years. We must get prepared to the next year fires as well,” the minister said, adding that they face the issue of upgrading.
“This year we have bought hand tools amounting to 260 million which we did not have. Now we are waiting for the next group to arrive from Russia and Japan,” he said, adding that 21 Japanese and 26 Russian vehicles will soon arrive.
“If they come on time, we will be equipped enough. We are going to have a helicopter as well. To reduce the expenses we will handle the issue in collaboration with the Defense Ministry,” the minister said, adding that he is talking about helicopters.