Արսեն Բաբայանին մեկուսացնելով՝ իշխող ուժը փաստացի լռեցրել է իր արժեքավոր քննադատին. Մելիքյան
Եթե՝ կարճ, ապա «քաղբանտարկյալ» նշանակում է «ազատությունից ակնհայտ ապօրինի զրկված»՝ գումարած «քաղաքական մոտիվացիա»։
Արդեն երկու շաբաթ է՝ ինչ Արսեն Բաբայանը ակնհայտ ապօրինի զրկված է ազատությունից։ Թե ինչու «ակնհայտ ապօրինի», շատ է խոսվել։ Այստեղ հիմնավորումները նորից չեմ բերելու։ Իսկ այ «քաղաքական մոտիվացիայի» մասին այդքան էլ շատ չի խոսվել։ Ավելի ճիշտ՝ խոսվել է առավելապես Սահմանադրական դատարանը «գրավելու» և ՍԴ նախագահից ձերբազատվելու՝ իշխող ուժի քաղաքական մոտիվացիայի համատեքստում։
Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Իրավական ուղի» ՀԿ նախագահ Ռուբեն Մելիքյանը։
Իսկ «քաղաքական մոտիվացիայի» մյուս՝ ոչ պակաս կարևոր բաղադրիչը՝ Արսեն Բաբայանի կողմից իշխող քաղաքական ուժի վարած քաղաքականության պրոֆեսիոնալ, փաստարկված քննադատությունը, կարծում եմ, բավարար չափով լուսաբանված չէ։ Հունվարին հանրային ծառայությունն ավարտելուց ի վեր, մինչ ազատությունից ապօրինի զրկվելը, Արսենը ոչ թե պարզապես քննադատական կոնտենտ տարածող էր, այլ որակյալ քննադատական կոնտենտ ստեղծող: Ավելին, նա որպես այդպիսին էր ընկալվում հակադիր «խմբագրական քաղաքականություն» ունեցող լրատվամիջոցների կողմից։ Արսենի խոսքը տարածվում էր և հաճախ հետևանք առաջացնում։
Ուստի Արսենին ակնհայտ ապօրինի մեկուսացնելով՝ իշխող ուժը փաստացի լռեցրել է իր արժեքավոր քննադատին ու հանրային վերահսկիչին, և սա ինքնին լրջագույն «քաղաքական մոտիվացիա» է պարունակում։
Ստորև՝ Արսենի քննադատական խոսքի որոշ նմուշներ։
ՀԳ. Իշխող ուժը լավ հնարավորություն ունի մի փոքր մեղմացնելու իր իսկ ստեղծած վիճակի՝ իր համար անցանկալի հետևանքները՝ օգտագործելով ընձեռնված հնարավորությունը և Արսենին ազատ արձակելով անձնական երաշխավորությամբ։ Անձամբ ես դեռ 2-3 օր պահպանելու եմ հույսս, որ այդ հնարավորությունից օգտվելու են։
ՀԳ-2. Արսեն Բաբայանը պետք է ազատ արձակվի։
Հիշեցնենք՝ Բաբայանը մեղադրվում է իշխանությունը յուրացնելուն օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ։

Изолировав Арсена Бабяна, правящая сила фактически заставила замолчать своего ценного критика – Рубен Меликян
«Если коротко, то "политзаключенный" означает – "явно незаконно лишенный свободы" плюс "политическая мотивация".
Уже две недели Арсен Бабаян явно незаконно лишен свободы. Почему "явно незаконно", говорилось много. Не буду приводить снова обоснования. Но о "политической мотивации" говорилось не очень много. А точнее, об этом говорилось преимущественно в контексте "узурпации" Конституционного суда и мотивации правящей силы избавиться от Конституционного суда», - написал на своей странице в Facebook председатель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян.
«Другой немаловажный компонент "политической мотивации" – профессиональная аргументированная критика Арсена Бабаяна проводимой правящей силой политики, на мой взгляд, недостаточно освещена. После завершения гражданской службы в январе, Арсен не просто распространял политический контент, а создавал качественный политический контент. Более того, он воспринимался со стороны проводивших противоположную "редакторскую политику" средств массовой информации в качестве такового. Слова Арсена распространялись и часто вызывали последствия.
Посему явно незаконно изолировав Арсена, правящая политическая сила фактически заставила замолчать своего ценного критика и общественного контролера, что само по себе содержит серьезнейшую "политическую мотивацию".
P.S. Правящая сила имеет возможность немного смягчить нежелательные последствия созданной ею же ситуации, используя предоставленную возможность и отпустив Арсена на свободу под личное поручительство. Лично я еще 2-3 дня буду надеяться, что этой возможностью воспользуются.
P.S-2. Арсен Бабан должен быть отпущен на свободу».
Напомним, бывший заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Арсен Бабаян обвиняется в содействии узурпации власти и служебном подлоге.
Специальная следственная служба 22 октября приняла решение арестовать Арсена Бабаяна. Суд признал задержание Арсена Бабаяна неправомерным, однако удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы о его аресте.