Արսեն Բաբայանին մեկուսացնելով՝ իշխող ուժը փաստացի լռեցրել է իր արժեքավոր քննադատին. Մելիքյան
Եթե՝ կարճ, ապա «քաղբանտարկյալ» նշանակում է «ազատությունից ակնհայտ ապօրինի զրկված»՝ գումարած «քաղաքական մոտիվացիա»։
Արդեն երկու շաբաթ է՝ ինչ Արսեն Բաբայանը ակնհայտ ապօրինի զրկված է ազատությունից։ Թե ինչու «ակնհայտ ապօրինի», շատ է խոսվել։ Այստեղ հիմնավորումները նորից չեմ բերելու։ Իսկ այ «քաղաքական մոտիվացիայի» մասին այդքան էլ շատ չի խոսվել։ Ավելի ճիշտ՝ խոսվել է առավելապես Սահմանադրական դատարանը «գրավելու» և ՍԴ նախագահից ձերբազատվելու՝ իշխող ուժի քաղաքական մոտիվացիայի համատեքստում։
Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է «Իրավական ուղի» ՀԿ նախագահ Ռուբեն Մելիքյանը։
Իսկ «քաղաքական մոտիվացիայի» մյուս՝ ոչ պակաս կարևոր բաղադրիչը՝ Արսեն Բաբայանի կողմից իշխող քաղաքական ուժի վարած քաղաքականության պրոֆեսիոնալ, փաստարկված քննադատությունը, կարծում եմ, բավարար չափով լուսաբանված չէ։ Հունվարին հանրային ծառայությունն ավարտելուց ի վեր, մինչ ազատությունից ապօրինի զրկվելը, Արսենը ոչ թե պարզապես քննադատական կոնտենտ տարածող էր, այլ որակյալ քննադատական կոնտենտ ստեղծող: Ավելին, նա որպես այդպիսին էր ընկալվում հակադիր «խմբագրական քաղաքականություն» ունեցող լրատվամիջոցների կողմից։ Արսենի խոսքը տարածվում էր և հաճախ հետևանք առաջացնում։
Ուստի Արսենին ակնհայտ ապօրինի մեկուսացնելով՝ իշխող ուժը փաստացի լռեցրել է իր արժեքավոր քննադատին ու հանրային վերահսկիչին, և սա ինքնին լրջագույն «քաղաքական մոտիվացիա» է պարունակում։
Ստորև՝ Արսենի քննադատական խոսքի որոշ նմուշներ։
ՀԳ. Իշխող ուժը լավ հնարավորություն ունի մի փոքր մեղմացնելու իր իսկ ստեղծած վիճակի՝ իր համար անցանկալի հետևանքները՝ օգտագործելով ընձեռնված հնարավորությունը և Արսենին ազատ արձակելով անձնական երաշխավորությամբ։ Անձամբ ես դեռ 2-3 օր պահպանելու եմ հույսս, որ այդ հնարավորությունից օգտվելու են։
ՀԳ-2. Արսեն Բաբայանը պետք է ազատ արձակվի։
Հիշեցնենք՝ Բաբայանը մեղադրվում է իշխանությունը յուրացնելուն օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ։

If short “political prisoner” means “unlawfully deprived of freedom” plus “political motivation,” president of Legal Line NGO Ruben Melikyan wrote on Facebook, adding that for already two weeks Arsen Babayan is unlawfully kept in jail.
“It has been many times spoken why, but the political motivations were not unveiled much. More right to say, it was spoken about the attempt to “invade” the Constitutional Court and have the CC president resigned in the political motivation of the ruling force,” Melikyan wrote.
“From January since ending the public service and till being unlawfully deprived of freedom, Arsen was not just spreading criticism, but high-quality criticism. His speech was being spread and very often resulted in certain consequences. Thus, by illegally isolating Arsen the ruling force silenced its serious critic which in its turn is a serious “political motivation.”
Melikyan added that the ruling force has good opportunity to a bit smoothen the situation it created itself by setting free Arsen Babayan at personal guarantees.
“I will wait for 2-3 days with the hope that this opportunity will be used,” he wrote, stressing that Babayan should be freed.