2019 հունվար-սեպտեմբերին 1000 խոշոր հարկատուների վճարած հարկերը 13,5%-ով ավելի է․  Փաշինյան
2019թ. հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին 1000 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը կազմել է շուրջ 765 մլրդ դրամ, ինչը 13.5%-ով ավելին է նախորդ տարվա համապատասխան ցուցանիշից, նման գրառում է կատարեկ Facebook-յան իր էջում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«2019թ. առաջին 9 ամիսներին, նախորդ երկու տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ, աճել է նաև 10, 50 և 100 խոշորագույն հարկատուների կողմից պետական բյուջե վճարված հարկերի ընդհանուր մեծությունը:
Այսպես, 2019-ի հունվար-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում 10 խոշորագույն հարկատուները պետական բյուջե են վճարել մոտ 190 մլրդ դրամ հարկ, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամբ ավելի է 21.5 մլրդ դրամով կամ 12.6%-ով: 100 խոշոր հարկատուները, 2018թ. համեմատ, վճարել են 50 մլրդ դրամով ավելի հարկ:
2019թ. հաշվետու ժամանակահատվածում 1000 խոշորագույն հարկատուների ցանկում ներառվելու համար պետք էր վճարել առնվազն 119 մլն դրամի հարկ, 2018-ին` 98 մլն դրամից մի փոքր ավելի, իսկ 2017-ին` դրա համար բավարար կլիներ ընդամենը 80 մլն դրամի չափով հարկային պարտավորության կատարումը», - գրել է վարչապետը:

За 9 месяцев 2019 года 1000 крупных налогоплательщиков уплатили в бюджет на 13,5% больше – Никол Пашинян
04/11/2019 11:43
За январь-сентябрь 2019 года 1000 крупных налогоплательщиков Армении выплатили в государственный бюджет, в общей сложности, 765 млрд драмов, что на 13,5% больше по сравнению с аналогичным периодом 2018 года, сообщил на своей странице в социальной сети Facebook премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«За первые 9 месяцев 2019 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, возросла также общая величина налогов, уплаченных в государственный бюджет 10, 50 и 100 крупнейшими налогоплательщиками.
Итак, в январь-сентябрь 2019 года 10 крупных налогоплательщиков уплатили в госбюджет около 190 млрд. драмов, что на 21,5 млрд драмов или на 12,6% превышает показатель за аналогичный период прошлого года. 100 крупных налогоплательщиков, по сравнению с 2018 годов, уплатили на 50 млрд больше налогов.
Чтобы оказаться в списке 1000 крупнейших налогоплательщиков за отчетный период 2019 года, компании должны были выполнить налоговые обязательства на сумму, по меньшей мере, 119 млн драмов, в 2018 году –  чуть больше 98 млн драмов, а в 2017 году для этого было бы достаточно и 80 млн. драмов», - написал Никол Пашинян.