Չեմ պատկերացնում՝ ոնց եմ մի վկայի ասելու, որ ցուցմունքդ լավը չի, ռետուշ արա, ամոթից կմեռնեմ. Ռոբերտ Քոչարյան
05/11/2019 15:45
Չկան ոչ հիմքեր, որ պայմաններ ինձ կալանքի տակ պահելու համար, դատարանում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Սա ուղղակի հետևանք է Հայաստանում մի գործընթացի, որը ինձ թիրախավորել են որպես նշանակված մեղավոր ամբողջ այս գործընթացում», - ասաց նա։
Ռոբերտ Քոչարյանը նշեց, թե հասկանում է՝ ինչ վիճակում են հայտնվել դատավորները։
«Այդ Ֆեմիդայի կշեռքի մի կողմում դնում են իրենց խոցելիությունը իշխանությունների, դատախազության առջև, իսկ մյուս կողմի վրա դնում արժանապատվությունը, արհեստավարժությունը, խիղճը։ Ուղղակի մարդիկ պետք է հիշեն՝ վերջին անգամ իրենց տանիքը երբ են նորոգել, գուցե, մի հինգ տարի առաջ մի սառնարան են առել, որի կտրոնը պահել են, թե չեն պահել ու վաղը, մյուս օրը հարցեր կտան, որոնց պատասխանը որևէ ձև չեն կարողանալու տալ», - ասաց նա։
Երկրորդ նախագահի խոսքով՝ կան շենքեր, դատավորներ, դատախազներ, բայց չկա արդարադատություն։
«Որովհետև իմ նկարագրած սխեմայի մեջ արդարադատություն գոյություն չունի, կան մարդիկ, սիմվոլները, պաշտոնյաներ, բայց չկա արդարադատություն», - ասաց նա։
Քոչարյանն ասաց, թե իր համար տհաճ է կանգնել դատարանում ու փորձել համոզել, որ ինքը փախնելու ու խոչընդոտելու մտադրություն չունի։
«Իմ կենսագրության հետ չի բռնում, ու, ընդհանրապես, այս դահլիճում, այս կողմում նստած մարդկանցից ոչ մեկը ոչ փախնող է, ոչ խոչընդոտող է, մարդիկ իրենց ամբողջ կյանքում առաջնորդվել են արժանապատվությամբ ու հայրենասիրությամբ, սա է փաստը, հիմա ով ինչ խոսի, սա մեր կենսագրությունից ոչ մեկ չի կարող ջնջել, իրոք, ես ստիպված պետք է կրկնեմ՝ չեմ խոչընդոտելու, արդարատադությունից խուսափելու մտադրություն չունեմ, ես ամենից շատն եմ շահագրգռված արդար դատավարության մեջ, բոլորից շատ», - հայտարարեց Ռ. Քոչարյանը։
Նա հայտարարեց, թե չի պատկերացնում՝ ոնց է մի վկայի ասելու, որ «գիտես, ցուցմունքդ լավը չի, արի մի քիչ փոխի, ռետուշ արա, ամոթից կմեռնեմ»։
«Հիմա Ֆեմիդայի կշեռքը ձեր ձեռքում է, նայեք՝ ոնց եք անում», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ դիմելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։

Роберт Кочарян: Не представляю, как скажу какому-нибудь свидетелю: «знаешь твое показание нехорошее, немного отретушируй», я умру со стыда
05/11/2019 16:40
«Нет ни оснований, ни обстоятельств, чтобы содержать меня под стражей», - заявил сегодня в суде общей юрисдикции второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Это просто следствие протекающего в Армении процесса, который направлен против меня и "назначил" меня виновным», - сказал Роберт Кочарян.
Второй президент отметил, что понимает, в каком состоянии оказался судья.
«На одной чаше весов Фемиды – уязвимость судей перед властями, прокуратурой. На другой чаше – их достоинство, профессионализм и совесть. Люди просто должны помнить, когда в последний раз чинили крышу или может, покупали холодильник, и сохранили чек. Если не сохранили чек, что завтра или послезавтра им зададут вопросы, на которые они не смогут ответить», - отметил он.
По словам Роберта Кочаряна, есть ведомства, судьи, прокуроры, но нет правосудия.
«Так как в описанной мною схеме не существует правосудия, есть люди, символы, должностные лица, однако нет правосудия», - заявил он.
Второй президент подчеркнул, что ему неприятно стоять в суде и пытаться убедить, что у него нет намерения бежать и препятствовать правосудию.
«Это не совпадает с моей биографией. И вообще никто из сидящих в этой стороне зала людей, не их тех, кто сбегает или препятствует. Эти люди на протяжении всей своей жизни руководствовались достоинством и патриотизмом. Это факт. И сейчас кто бы что  ни говорил, это все равно нельзя стереть из нашей биографии. Я вынужден повторить, что не намерен препятствовать, уклоняться от правосудия. Я больше всех заинтересован в справедливом правосудии, больше всех», - сказал Роберт Кочарян.
Он заявил, что не представляет, как скажет какому-нибудь свидетелю: «знаешь твое показание нехорошее, давай, немного измени, отретушируй, я просто умру со стыда».
«Сейчас весы Фемиды в ваших руках, и вам решать, что делать», - заявил Роберт Кочарян, обратившись к судье Анне Данибекян.