2019 թվականի բառակապակցությունը հայտնի է
Քոլինզի բացատրական բառարանը climate strike («կլիմայական գործադուլ») արտահայտությունն անվանել է 2019 թվականի բառակապակցություն:
Ինչպես նշվում է պարբերականի կայքում, առաջին անգամ «կլիմայական գործադուլներ» են անվանվել բողոքի ակցիաները Փարիզում 2015 թվականին անցկացված ՄԱԿ Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսի առիթով։
Հաջորդ տարիներին էկոակտիվիստներն ավելի հաճախ են սկսել դիմել բողոքի այդ ձևին։ Կլիմայական գործադուլների աճը կապում են շվեդ դպրոցական Գրետա Թունբերգի գործունեության հետ։
2017 թվականին Քոլինզի բառարանը fake news-ը («կեղծ նորություն») անվանել  տարվա բառակապակցություն, իսկ  2018-ին այդ կոչմանն արժանացել է single-use («մեկանգամյա») բառը։

Британский словарь назвал словосочетание года
Толковый словарь английского языка Коллинза назвал выражение climate strike ("климатическая забастовка") словосочетанием 2019 года.
Как отмечается на сайте издания, впервые "климатической забастовкой" были названы протестные акции, приуроченные к Конференции ООН по изменению климата, которая состоялась в Париже в 2015 году.
В последующие годы экоактивисты стали все чаще прибегать к подобной форме протеста. Возросшую популярность климатических забастовок связывают с деятельностью шведской школьницы Греты Тунберг.
В 2017-м словарь Коллинза назвал главным выражением года fake news — "фейковые новости". А в 2018-м этого звания удостоилось слово single-use — "одноразовый".