Մինչև տարեվերջ Հայաստան կներկրվի 180-185 հազար ավտոմեքենա, բյուջե կվճարվի 250 միլիոն դոլար. Մելքումյան
Եթե 2017 թվականին Հայաստան ներկրվել է 34 հազար, 2018-ին՝ 67 հազար, ապա 2019-ի նոյմբերի 1-ի դրությամբ հանրապետություն է ներկրվել 140 հազար մեքենա։ Մինչև տարեվերջ այդ թիվը դառնալու է 180-185 հազար, ԱԺ այսօրվա նիստի ժամանակ ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
«Այս պահի դրությամբ պետական բյուջեն ստացել է մոտ 180 միլիոն դոլար՝ մաքսատուրք և ԱԱՀ։ Մինչև տարեվերջ կստանա 250 միլիոն։ Մենք ցանկանում ենք, որ ժամանակավորապես՝ մեկ տարով, մեքենաների ներկրմամբ զբաղվող ֆիզիկական անձնաց հնարավորություն տրվի վերակազմակերպվել իրավաբանական անձանց, այլապես մեր 20-25 հազար քաղաքացիներին, թողնելով կտրուկ փոփոխված իրավիճակի առաջ, մենք լուրջ խնդիրներ կունենանք», - շեշտեց պատգամավորը։
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի պատգամավոր Գևորգ Պապոյանն իր հերթին տեղեկացրեց, որ առաջարկությունը հանձնաժողովում մերժվել է, քանի որ իր մեջ լուրջ ռիսկեր է պարունակում։
Ըստ նրա՝ ամենամեծ ռիսկերից մեկն այն է, որ փոփոխությունների ներդրմամբ մեծ քանակությամբ ավելացված արժեքի հարկ ուղղակի չի վճարվի։

By the end of 2019 number of imported cars to Armenia to reach 185 thousand: Prosperous Armenia lawmaker
12/11/2019 11:19
By the end of the year 180-185 thousands cars will be imported to Armenia, lawmaker of the Prosperous Armenia faction Mikayel Melkumyan stated at the NA today.
He said in 2017 34 thousand cars and in 2018 67 thousand cars were imported while as of November 1, 2019 the number of imported cars reached already 140 thousand and will become 180-185 thousand by the end of the year.
“As of the moment the state budget has received about 180 million USD customs fees and VAT. By the end of the year this sum will become 250 million. We want physical persons dealing with car import to be reorganized temporarily, with a year term, into legal persons, otherwise we will face serious problems leaving the 20-25,000 citizens before the drastically changed situation,” the lawmaker stressed.
Lawmaker Gevorg Papoyan, who is also member of the Economic Affairs Standing Committee, stated that the proposal has been rejected at the committee due to containing serious risks in it.
He said one of the serious risks is that with the application of the proposal a big volume of VAT will not be paid.