Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Էմանուել Մակրոնի հետ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի Խաղաղության համաժողովի շրջանակում առանձնազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ, տեղեկացնում են կառավարության լրատվական ծառայությունից։
Ֆրանսիայի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին համաժողովին մասնակցելու հրավերն ընդունելու համար և նշել, որ կարևորում է բարեկամ Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ուղղություններով։
Իր հերթին վարչապետ Փաշինյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և համաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար։ Վարչապետը նշել է, որ տարբեր առիթներով հանդիպումները նոր ազդակ են հաղորդում երկկողմ կապերի զարգացմանն ու ամրապնդմանը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնը քննարկել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգային հրատապ հարցեր, անդրադարձել են նաև մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ՀՀ-ԵՄ երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ իրականացվող քայլերին։
Կողմերը կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը և այդ ուղղությամբ ձեռք բերել համապատասխան պայմանավորվածություն։

Никол Пашинян в рамках Парижского форума мира провел беседу с Эммануэлем Макроном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в рамках Парижского форума мира провел беседу тет-а-тет с президентом Франции Эммануэлем Макроном, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Президент Франции поблагодарил премьер-министра за принятие приглашения принять участие в форуме и отметил, что придает большое значение развитию сотрудничества с дружественной Арменией в различных направлениях.
Премьер-министр Пашинян, в свою очередь, также поблагодарил за теплый прием и организацию форума на высоком уровне. Премьер-министр отметил, что встречи по разным поводам придают новый импульс развитию и укреплению двусторонних связей.
Никол Пашинян и Эммануэль Макрон обсудили актуальные вопросы повестки дня армяно-французских отношений, а также шаги, предпринимаемые в направлении начала диалога Армения-ЕС по либерализации визового режима.
Стороны подчеркнули важность организации взаимных визитов на высоком уровне и достигли соответствующей договоренности в этом направлении.