Հայաստանում սկիզբ առած իրավական բեսպրեդելին պետք է վերջ տրվի. Արսեն Բաբայան
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը շնորհակալություն է հայտնել իր ազատազրկման օրերին իր ընտանիքի կողքին լինելու համար։
«Չնայած հոգնածությանս, չկարողացա մերժել «Արմնյուզ» հեռուստաընկերթյան հրավերը, քանի որ շատ ասելիք է կուտակվել այս օրերին:
Սիրելի լրագրողներ, ձեր զանգերին ի պատասխան հայտնում եմ, որ առաջիկայում խոսելու և ձեր հարցերին պատասխանելու շատ առիթներ եմ ունենալու:
Ես անելու եմ օրենքով չարգելված ցանկացած գործողություն՝ իմ անմեղությունն ապացուցելու համար և կանգնելու եմ Հայաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու կողքին, որն իրավական ապօրինությունների կբախվի:
Հայաստանում սկիզբ առած իրավական բեսպրեդելին պետք է վերջ տրվի», - իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արսեն Բաբայանը։
Հիշեցնենք՝ դատախազությունը երեկ որոշում կայացրեց փոխել Արսեն Բաբայանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոց կալանավորումը։
«Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտե» հասարակական կազմակերպության նախագահ Ավետիք Իշխանյանը և ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն Արսեն Բաբայանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց անձնական երաշխավորությունը կիրառելու վերաբերյալ դիմումներ էին ներկայացրել:
Բաբայանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է իշխանությունը յուրացնելուն օժանդակելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ։
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՔԾ-ն որոշում էր կայացրել ձերբակալել Բաբայանին: Դատարանը ոչ իրավաչափ էր համարել նրա ձերբակալությունը, սակայն բավարարել ՀՔԾ միջնորդությունը՝ Բաբայանին կալանավորելու վերաբերյալ։

Нужно положить конец правовому беспределу в Армении – Арсен Бабаян
Бывший заместитель руководителя Аппарата Национального Собрания Армении Арсен Бабян выразил признательность всем, кто находился рядом с его семьей в период его пребывания под стражей.
«Родные, друзья, признателен вам за поддержку, оказанную мне в дни, когда я был незаконно лишен свободы, за то, что вы были рядом с моей семьей. Несмотря на усталость, не смог отклонить приглашение телекомпании "Армньюз" на интервью, поскольку за эти накопилось много всего, о чем нужно сказать.
Дорогие журналисты, в ответ на ваши звонки сообщаю, что в ближайшее время у меня будет много поводов говорить и ответить на ваши вопросы.
Я пойду на любой незапрещенный законом шаг, чтобы доказать свою невиновность и быть рядом с любым гражданином Армении, который столкнется с беззаконием.
Нужно положить конец правовому беспределу в Армении», - написал Арсен Бабаян на своей странице в Facebook.
Напомним, вчера прокуратура приняла решение об изменении меры пресечения в виде ареста в отношении Арсена Бабаяна.
Ранее председатель общественной организации «Хельсинкский комитет Армении» Аветик Ишханян и депутат парламента Сисак Габриелян представили личное поручительство для изменения меры пресечения в отношении бывшего заместителя руководителя аппарата парламента Арсена Бабаяна.
Напомним, Арсен Бабаян обвиняется в содействии узурпации власти и служебном подлоге.
Специальная следственная служба 22 октября приняла решение арестовать Арсена Бабаяна. Суд признал задержание Арсена Бабаяна неправомерным, однако удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы о его аресте.