Ոստիկանների կողմից իրականացվող հարցաքննությունները կտեսաձայնագրվեն
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Ոստիկանության մասին» օրենքում լրացում և փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Նախագծի նպատակը խոշտանգումները կանխելու կամ բացահայտելու նպատակով ոստիկանության շենքերի մուտքերին և ելքերին, ինչպես նաև ոստիկանության ստորաբաժամումների՝ հարցաքննության և օպերատիվ հարցումների համար նախատեսված տարածքներում տեսաձայնագրող տեխնիկական միջոցներ տեղադրելու և տեսաձայնագրում իրականացնելու համար իրավական բավարար հիմքերի ամրագրումն է:
Նախատեսված սարքերը պետք է տեղակայվեն այնպես, որ հնարավոր լինի տեսագրել ոստիկանության ստորաբաժանումների վարչական շենքեր անձանց մուտք գործելու և ելքի ժամանակը, տեսաձայնագրել ոստիկանության ծառայողների կողմից Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով իրականացվող հարցաքննությունները և հանցագործության մեջ կասկածվող անձանց հետ «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված կարգով իրականացվող ոչ գաղտնի օպերատիվ հարցումները:
Նախագծի ընդունումը լրացուցիչ երաշխիք կհանդիսանա խոշտանգումների, անմարդկային կամ այլ վատ վերաբերմունքի հնարավոր դեպքերը կանխելու ու բացահայտելու համար:

В отделениях полиции будут установлены видеозаписывающие устройства
Правительство Армении сегодня на заседании одобрило законопроект о внесении изменений и дополнений в закон «О Полиции».
Цель проекта – установить для предотвращения или выявления случаев насилия у входов и выходов в здания полиции, а также в помещениях подразделений полиции, предусмотренных для допросов и оперативных опросов, устройства для аудио и видеозаписи и закрепить достаточные правовые основания для проведения видеозаписи.
Предусмотренные устройства должны быть размещены таким образом, чтобы можно было зарегистрировать время входа и выхода людей в административные здания подразделений полиции, записывать проводимые допросы в установленном Уголовно-процессуальным кодексом порядке и оперативные опросы подозреваемых в преступлении лиц в установленном законом «Об оперативно-розыскной деятельности» порядке.
Принятие законопроекта станет дополнительной гарантией предотвращения и выявления возможных случаев нарушения прав человека, пыток, бесчеловечного или унижающего достоинство отношения.