Ոստիկանության 6-րդ վարչությունից այցելել են Սարհատ Պետրոսյանի տուն (Տեսանյութ)
Կադաստրի կոմիտեի նախկին ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը newarmenia.am-ին տված հարցազրույցում խոսել է «6-րդ վարչության» աշխատակիցների՝ իրենց տուն այցելելու մասին։
«Ես անկեղծորեն հավատացել և հավատում եմ, որ մեր հեղափոխությունը արժեքային հեղափոխություն էր նաև, և ինձ համար որպես տարիներով իր բնագավառի համար «կռիվ տված մարդ», շատ կարևոր և նույնիսկ շատ էմոցիոնալ որոշում էր, որ ընդունեցի վարչապետի առաջարկը՝ միանալ կառավարության թիմին։ Բայցև, իմ կողմից շատ սրբացված մասնագիտությանս դավաճանել չէի կարող։ Այս բոլոր խնդիրները, որոնց մասին խոսում եմ, տարբեր ձևաչափերով բազմիցս բարձրաձայնել եմ և՛ մինչև հեղափոխությունը , և՛ հեղափոխությունից հետո որպես պետական պաշտոնյա, և՛ հիմա՝ հանրային սեկտորում։ Իմ հայտարարություններին ես գիտակցված եմ գնացել՝ վստահ լինելով, որ դրանք կարող են վիճարկվել դատարանում, որ ոստիկանության որևէ աշխատակից կարող է գալ, իմ ընտանիքի հանգիստը խանգարել, ինչը որ այսօր արել է 6-րդ վարչությունը՝ իմ հայտարարությանը հետամուտ լինելու համար։ Ես դա գիտակցել եմ, բայց համոզված եմ, որ խնդիրների մասին պետք է խոսենք»,- ասել է Պետրոսյանը։
Լրագրողի հարցին՝ ի՞նչ էր փնտրում 6-րդ վարչությունը ձեր տանը, Պետրոսյանը պատասխանել է. «Մի կազմակերպություն հայտարարություն էր արել, թե Սարհատ Պետրոսյանի հայտարարության մեջ պատժելի գործողություններ կան։ Եվ տրամաբանական է, նորմալ է, որ եկել էին։ Ես տանը չեմ եղել, բայց իմ երեխաները, իմ ընտանիքը ստրես են ապրել։ Դա չի կարևորը. իմ ընկերները, տարբեր սերունդների գործընկերներս ինձ ուժ են տալիս, որը կարող եմ փոխանցել իմ ընտանիքին։ Մենք բոլորս ստրեսներ ունեցել ենք թե՛ 2018-ին, թե՛ հիմա, բայց մեր երազած Հայաստանն ունենալու համար ես պատրաստ եմ ամեն ինչի միջով անցնելուն։ Իմ բնագավառում հեղափոխության հիմքում պատկերացրածս արժեքներն իրականացնելու համար ես դրան պատրաստ եմ։ Որևէ պահի չեմ մտածել, որ 2018-ին սկսված պրոցեսները կշրջվեն և որ երկրում կարող ենք հանդուրժել կոռուպցիա հիշեցնող գործընթացները։ Իսկ իմ հնչեցրած ամեն խոսքի տակ կան փաստեր»։

Сотрудники 6-го управления полиции побывали в доме Сарата Петросяна
Бывший председатель Комитета кадастра недвижимости Сарат Петросян в интервью newarmenia.am рассказал о том, что сотрудники шестого управления полиции пришли к ним домой.
«Я искренне верил и верю, что наша революция была также революцией ценностей, и для меня, как человека, "воевавшего" долгие годы за свою сферу, было очень важным и даже очень эмоциональным решение – принять предложение премьер-министра и присоединиться к команде правительства. Но вместе с тем, я не мог предать столь  обожествляемую мною профессию. Все эти проблемы, о которых говорю, я неоднократно озвучивал в различных форматах и до революции, и после революции как государственный чиновник, и сейчас – в общественном секторе. Я осознанно пошел на эти заявления, будучи уверенным, что они могут быть обжалованы в суде, что какой-то сотрудник полиции может прийти и нарушить спокойствие моей семьи, что и было сделано сегодня шестым управлением. Я осознавал это, но уверен, что о проблемах нужно говорить», - сказал Сарат Петросян.
На вопрос журналиста, что искали сотрудники 6-го управления у вас дома, Сарат Петросян ответил:
«Одна организация сделала заявление на основании моего заявления  и сказала, что в заявлениях Сарата Петросяна есть наказуемые действия. И логично, нормально, что они пришли. Меня не было дома, но моя семья, мои дети пережили стресс. Это не важно, мои друзья, коллеги разных поколений придают мне силу, которую я могу передать своей семье. У нас всех были стрессы и в 2018 году, и сейчас, но для того, чтобы иметь Армению, о которой мы все мечтали, я готов пройти через все. Я готов к этому, чтобы реализовать в своей сфере ценности, которые я представлял должны быть заложены в основе революции. Никогда не думал, что начавшиеся с 2018 года процессы могут повернуться вспять и мы можем проявить терпимость к напоминающим коррупцию действиям в стране. А под каждым моим словом есть факты».