Ոստիկանության 6-րդ վարչությունից այցելել են Սարհատ Պետրոսյանի տուն (Տեսանյութ)
Կադաստրի կոմիտեի նախկին ղեկավար Սարհատ Պետրոսյանը newarmenia.am-ին տված հարցազրույցում խոսել է «6-րդ վարչության» աշխատակիցների՝ իրենց տուն այցելելու մասին։
«Ես անկեղծորեն հավատացել և հավատում եմ, որ մեր հեղափոխությունը արժեքային հեղափոխություն էր նաև, և ինձ համար որպես տարիներով իր բնագավառի համար «կռիվ տված մարդ», շատ կարևոր և նույնիսկ շատ էմոցիոնալ որոշում էր, որ ընդունեցի վարչապետի առաջարկը՝ միանալ կառավարության թիմին։ Բայցև, իմ կողմից շատ սրբացված մասնագիտությանս դավաճանել չէի կարող։ Այս բոլոր խնդիրները, որոնց մասին խոսում եմ, տարբեր ձևաչափերով բազմիցս բարձրաձայնել եմ և՛ մինչև հեղափոխությունը , և՛ հեղափոխությունից հետո որպես պետական պաշտոնյա, և՛ հիմա՝ հանրային սեկտորում։ Իմ հայտարարություններին ես գիտակցված եմ գնացել՝ վստահ լինելով, որ դրանք կարող են վիճարկվել դատարանում, որ ոստիկանության որևէ աշխատակից կարող է գալ, իմ ընտանիքի հանգիստը խանգարել, ինչը որ այսօր արել է 6-րդ վարչությունը՝ իմ հայտարարությանը հետամուտ լինելու համար։ Ես դա գիտակցել եմ, բայց համոզված եմ, որ խնդիրների մասին պետք է խոսենք»,- ասել է Պետրոսյանը։
Լրագրողի հարցին՝ ի՞նչ էր փնտրում 6-րդ վարչությունը ձեր տանը, Պետրոսյանը պատասխանել է. «Մի կազմակերպություն հայտարարություն էր արել, թե Սարհատ Պետրոսյանի հայտարարության մեջ պատժելի գործողություններ կան։ Եվ տրամաբանական է, նորմալ է, որ եկել էին։ Ես տանը չեմ եղել, բայց իմ երեխաները, իմ ընտանիքը ստրես են ապրել։ Դա չի կարևորը. իմ ընկերները, տարբեր սերունդների գործընկերներս ինձ ուժ են տալիս, որը կարող եմ փոխանցել իմ ընտանիքին։ Մենք բոլորս ստրեսներ ունեցել ենք թե՛ 2018-ին, թե՛ հիմա, բայց մեր երազած Հայաստանն ունենալու համար ես պատրաստ եմ ամեն ինչի միջով անցնելուն։ Իմ բնագավառում հեղափոխության հիմքում պատկերացրածս արժեքներն իրականացնելու համար ես դրան պատրաստ եմ։ Որևէ պահի չեմ մտածել, որ 2018-ին սկսված պրոցեսները կշրջվեն և որ երկրում կարող ենք հանդուրժել կոռուպցիա հիշեցնող գործընթացները։ Իսկ իմ հնչեցրած ամեն խոսքի տակ կան փաստեր»։

6th department of Armenia's Police visit the house of ex-head of State Cadaster Committee Sarhat Petrosyan
22/11/2019 11:46
Former head of the State Cadaster Committee Sarhat Petrosyan in an interview with newsarmenia.am stated that the officers of the 6th department of the Armenian police dealing with corruption crimes visited his house.
He said while making the statement he clearly realized that they can be disputed at court, that police officials may visit his house and disturb his and his family’s peace, which was done by the 6th department after the statement he made.
“I made this statement knowing all this, but my conviction is that we must speak about these issues,” Petrosyan said in the interview.
Asked what the 6th department was searching in their house, Petrosyan said, “One organization stated that my statement contains punitive features and consequently the police officials visited us. I was not at home but my children and other family members were stressed. But the important thing is that my friends, colleagues of different generations encourage me and I in my turn encourages my family. We all were stressed in 2018 and now too, but for having Armenia we all are dreaming of I am ready to pass through any trials, I am ready for it to reach the goals I want to register in my sector of activity. I have never thought for any moment that the processes launched in 2018 will turn down and we will bear corruption processes,” he said, stressing that he may ground each of his statement with facts.