Կգործենք ըստ օրենքի. ՀՔԾ պետը՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին
Ազգային ժողովում այսօր լրագրողները ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանից հետաքրքրվեցին՝ նախկին դատախազ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ հետախուզո՞ւմ են հայտարարելու, Սասուն Խաչատրյանն էլ պատասխանեց. «Կգործենք ըստ օրենքի»։
Դիտարկմանը, թե Կոստանյանն ասել է՝ երբ դասերն ավարտի, կգա, ՀՔԾ պետն արձագանքեց. «Անձը մեղադրյալ ներգրավվում է այն ժամանակ, երբ վարույթն իրականացնող մարմինը բավարար է համարում ապացույցների համակցությունը անձին որպես մեղադրյալ ներգրավելու համար»:
Սասուն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ Գևորգ Կոստանյանին դեռևս մեղադրանք չի առաջադրվել։
Դիտարկմանը, թե Կոստանյանը հայտարարել է, որ այս գործում արհեստականություն կա, Սասուն Խաչատրյանն ասաց. «Ի՞նչ արհեստականություն, ես չեմ կարող մեկնաբանել պարոն Կոստանյանի ասածները։ Դուք ինձ հարցնում եք՝ 48 ժամվա մեջ իրատեսակա՞ն է Մոսկվայից հասնել Երևան, ես հարցը ձեզ եմ տալիս՝ իրատեսակա՞ն է»։
Նշենք, որ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 203-րդ հոդվածի 1-ին մասի կարգով Գևորգ Կոստանյանին առաջարկվել է 48 ժամվա ընթացքում ներկայանալ վարույթն իրականացնող մարմին՝ մեղադրանք առաջադրելու համար։
Հարցին՝ Գևորգ Կոստանյանին առաջադրվելիք մեղադրանքը կապվում է նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանի մեղադրանքի նկարագրության հե՞տ, ՀՔԾ պետն ասաց՝ այո։
Հարցին՝ գլխավոր դատախազ եղած տարիներին Մարտի մեկի գործը չբացահայտելու համար էլ կլինի՞ մեղադրանք, Սասուն Խաչատրյանն արձագանքեց. «Եկեք 48 ժամ սպասենք»։

SIS to act in accordance with law: Sasun Khachatryan on declaring search for ex-prosecutor general
Former prosecutor general Gevorg Kostanyan has not been charged yet, chief of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan told the reporters at the National Assembly today.
The response came to the question whether search will be declared for Kostanyan.
Khachatryan said that the SIS will act in accordance with the law.
Kostanyan is currently in Moscow and stated that he will arrive back in Armenia after ending the classes.
As to Kostanyan’s statement that there are artificial elements in the case, Khachatryan said, “What artificial elements? I cannot comment on Mr Kostanyan’s statement. You ask me whether it is realistic to arrive in Yerevan from Moscow in 48 hours, now I ask you, is it realistic?”
Gevorg Kostanyan was requested to show up to the supervising body in 48 hours for being charged.
Asked whether the charges are related to the description of the charges of the former chief of the Police Alik Sargsyan, the SIS chief gave positive response.
As to whether the former prosecutor general will be charged for not revealing March 1 case, Khachatryan said, “Let’s wait 48 hours.”