Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունն այսօր չի գտնվում իդեալական վիճակում. Վարչապետ
ՄԻՊ ինստիտուտը Հայաստանում կայացել է և անուրանալի նպաստ ունեցել մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում, Մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատության գործունեության 15-ամյակի առթիվ ԱԺ-ում երկօրյա միջազգային համաժողովին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այս տարիների ընթացքում, վարչապետի խոսքով, ՄԻՊ-կառավարություն հարաբերությունները պարզ հարաբերություններ չեն եղել:
«Հույս ունենք, որ 2018 թվականին ՀՀ-ում տեղի ուենցած ոչ բռնի թավշյա հեղափոխության արդյունքում մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության համար նոր պայմաններ և միջավայր է ստեղծել, ընդհանրապես, մարդու իրավունքների պաշտպանության համար նոր պայմաններ են ստեղծվել», - ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով.
«Սա չի նշանակում, թե այսօր Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը գտնվում է իդեալական վիճակում, սա նշանակում է, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը կառավարության համար նույպիսի առաջանահերթությունն է, ինչպես ՄԻՊ-ի»:

Human rights protection in Armenia not ensured perfectly: Nikol Pashinyan
The Human Rights Defender’s institute is an established structure in Armenia and had an undeniable contribution to the protection of human rights, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated today at the two-day international conference at the NA dedicated to the 15th anniversary of Human Rights Defender’s Office.
The prime minister said that during these years the relations between the Ombudsman and the government were not simple.
“We hope that as a result of non-violent revolution in Armenia in 2018 new conditions and atmosphere have been created for the activity of the human rights defender and in general new conditions for the protection of human rights,” Pashinyan said, adding that it does not mean that the human rights protection in Armenia is perfectly ensured but means that it is a priority for the Armenian government just like for Ombudsman.