Հայաստանը պարտավոր է ունենալ պետական մասնակցությամբ ազգային փոխադրող
Ավիացիոն իշխանոթյունները պետք է բացառեն անվտանգ օդային ուղևորափոխադրումը գռդոնի վերածած, կասկածելի նյութատեխնիկական հնարավորությունների տիրապետող, ռեսուրսները սպառած մեկ-երկու ինքնաթիռ ունեցող ընկերությունների աշխատանքը ՀՀ ավիացիոն շուկայում, Facebook-ի իր էջում գրել է սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախկին փոխնախարար Արսեն Քարամյանը:
«Հայաստանը պարտավոր է և պետք է ունենա պետական մասնակցությամբ ազգային փոխադրող, և դեմագոգիա են բոլոր այն պնդումները, որ կան շատ ավելի հարուստ ու մեծ երկրներ որոնք չունեն պետական մասնակցությամբ կամ ամբողջովին պետական ընկերություններ, և հետևաբար Հայաստանը ևս կարող է իրեն թույլ տալ չունենալու ազգային փոխադրող: Մենք ունենք ոլորտում ավանդույթներ ու դեռևս պահպանում ենք համապատասխան մարդկային ռեսուրսները գործը սկսելու համար», - նշել է նա:
Քարամյանի խոսքով, վերջին ամիսների ընթացքում մի շարք հարկադիր վայրէջքները «մեկ օր էլ կարող են հանգեցնել ոչ happy end-ի, ցավալի կորուստների, անդառնալի կորուստների...»:
Հիշեցնենք, նոյեմբերի 26-ին «Ավիակոմպանիա Արմենիա» ընկերության Բոինգ 737-500 EK 73736 ինքնաթիռը Երևան-Մոսկվա NGT930 չվերթն իրականացնելիս հարկադրաբար վայրէջք է կատարել Դոնի Ռոստովի օդանավակայանում։

Aviation authorities must exclude the work of the companies with doubtful material-technical opportunities, with exhausted resources and with just 1-2 planes, former deputy sports and youth affairs minister Arsen Karamyan wrote on Facebook.
“Armenia should have national carrier and all the claims that there are much more rich and big countries which do not have state carriers thus Armenia may not have it too are demagogy,” the ex-official said, adding that Armenia has traditions in the sector and necessary human resources to start the process.
Karamyan stressed that the growing number of forced landings registered during the recent months one day may not have a happy end but result in painful losses.
The former deputy minister referred to the issue after Boeing 737-500 EK 73736 plane implementing Yerevan-Moscow NGT930 flight made forced landing in Rostov-on-Don on November 26.
The information was reported by Civil Aviation Committee which though did not unveil the causes of the forced landing.