Legatum Prosperity Index-ում Հայաստանը առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից. Փաշինյան
Բրիտանական վերլուծական ինստիտուտի 2019 թվականի Legatum Prosperity Index-ի բարգավաճման ինդեքսում Հայաստանը առաջ է անցել հետխորհրդային բոլոր պետություններից, բացառությամբ բալթյան երկրների և Վրաստանի, այս մասին Facebook-յան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հայաստանը զբաղեցրել է 61-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա համեմատ բարելավելով իր դիրքը 27 կետով:
Տարածաշրջանի երկրներից Վրաստանը 53-րդ տեղում է, Ռուսաստանը 74, Թուրքիան 91, Ադրբեջանը 92, Իրանը 119։
Վարկանիշի հեղինակները երկրները համեմատում են ինը չափանիշներով ՝ տնտեսական զարգացման մակարդակը, բիզնես միջավայրը, պետական կառավարման արդյունավետությունը, կրթության մակարդակը, առողջապահությունը, անվտանգությունը և անձնական ազատությունը, ինչպես նաև սոցիալական կապիտալի և շրջակա միջավայրի զարգացման չափանիշները», - գրել է նա:

Armenia has been ranked the 61st in the British analytical institute’s Legatum Prosperity Index, improving its position with 27 points, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan wrote on Facebook.
He stressed that Armenia left behind all the post-Soviet countries except Baltic countries and Georgia.
“Armenia has been ranked the 61st improving its position with 27 points as compared with the past year. From the regional countries Georgia has been ranked 53, Russia 74, Turkey 91, Azerbaijan 92 and Iran 119. The authors of the report compare the countries with 9 criteria – economic development level, business environment, state governance efficiency, education level, healthcare, security and personal freedom as well as with social capital and environment development criteria,” he wrote.