Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանը հրավիրվելու է ապրիլյան գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով. Անդրանիկ Քոչարյան
28/11/2019 15:15
2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը դիմել է ԱԺ նախագահին՝ հանձնաժողովի աշխատանքները 6 ամսով երկարացնելու համար:
«Չենք տեղավորվում ժամանկի մեջ՝ հաշվի առնելով մարդկանց քանակը և ծավալը: Դրանք մեծ են ու դրանց եզրահանգումների վրա մենք գալիս ենք այն փուլին, որ մեր բուռն գործունեության փուլն է, ու մենք կանգնելու իրավունք չունենք», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Քոչարյանը՝ նշելով, որ ԱԺ կանոնակարգը թույլ է տալիս դիմել ԱԺ նախագահին՝ քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը 6 ամսով երկարացնելու համար:
Միևնույն ժամանակ Քոչարյանը չբացառեց, որ 6 ամսից ավելի քիչ ժամկետում հանձնաժողովը կկարողանա ամփոփել աշխատանքների արդյունքները:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով՝ մինչ այս պահը այն բոլոր մարդիկ, ովքեր հրավիրվել են հանձնաժողով չեն խուսափել գալ այնտեղ: Հարցին, արդյոք ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ևս կհրավիրվի հանձնաժողով, Քոչարյանն ասաց.
«Ակնհայտ է, որ Սերժ Սարգսյանը հրավիրվելու է: Իրենք արդեն պետք է պատրաստ լինեն գալուն: Չգալն էլ իրենց իրավունքն է: Հանձնաժողովը իրավունք չունի պարտադրել»:

Очевидно, что Серж Саргсян будет приглашен в комиссию по изучению обстоятельств Апрельской войны – Андраник Кочарян
28/11/2019 17:15
Председатель следственной комиссии по изучению обстоятельств военных действий в апреле 2016 года обратился к спикеру парламента Армении для продления срока деятельности комиссии на 6 месяцев.
«Учитывая количество людей и объемы, мы не умещаемся в сроки. Сейчас мы вступили в этап бурной деятельности и не имеем права останавливаться», - сказал Андраник Кочарян, отметив, что регламент Национального Собрания позволяет обратиться к председателю парламента для продления срока деятельности комиссии на 6 месяцев.
При этом А.Кочарян не исключил, что комиссия сможет обобщить результаты работ раньше, чем через шесть месяцев.
По его словам, до сих пор все люди, которые были приглашены в комиссию, не избегали приходить. На вопрос, будет ли приглашен в комицию третий президент Армении Серж Саргсян, Андраник Кочарян ответил:
«Очевидно, что Серж Саргсян будет приглашен. Они уже должны быть готовы к тому, чтобы прийти. А если не придут – это их право. Комиссия не имеет права принуждать».