ՍԴ դատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու նախագծի հետևում ՍԴ-ն սեփական կադրերով համալրելու նպատակն է. Պատգամավոր
Երբ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը դիմում էր Վենետիկի հանձնաժողով, ասում էիք՝ «Դրսից տղա է բերում»։ Բա էս ո՞նց է, որ դիմել եք նույն Վենետիկի հանձնաժողով, ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ արդարադատության նախարարին հարց ուղղեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը։
«Էս ի՞նչ հաշիվ է։ Այսինքն՝ ձեզ կարելի է դիմել Վենետիկի հանձնաժողովով, ուրիշներին չի՞ կարելի։ Եթե կա ՍԴ-ն անցանկալի մարդկանցից ազատելու և ցանկալի մարդկանցով համալրելու խնդիր, բարի եղեք ճշմարտությունը խոստովանել։ Իմ կարծիքն այն է, որ ՍԴ դատավորներին վաղ կենսաթոշակի ուղարկելու նախագծի հետևում կանգնած է կոնկրետ անձնաց Սահմանադրական դատարանից հեռացնելու և սեփական կադրերով ՍԴ-ն համալրելու նպատակը։ Այնուհետև նպատակ կա «սղացնելով» վավերացնել ՀՀ ազգային անվտանգությանը սպառնացող պայմանագրերը», - ասաց պատգամավորը։
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանն իր հերթին վստահեցրեց, որ որևէ դատավորի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունք չկա։ «Մենք խնդիր ունենք լուծելու ՍԴ-ի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը, մենք դատավորներին տարանջատելու նպատակ չունենք», - ասաց նա։

Measure on sending CC judges to early pension aims at filing the structure with own people: Prosperous Armenia faction lawmaker
When chairman of the Constitutional Court Hrayr Tovmasyan was applying to Venice Commission he was said to be “bringing guys from outside” while now the current authorities applied to the Venice Commission, lawmaker from Prosperous Armenia faction Gevorg Petrosyan stated at the NA’s State Legal Affairs Standing Committee session.
“Does it mean that you are free to apply to the Venice Commission and the others are not? If there is an issue to free from undesirable people from the CC and fill it with the desirable ones be kind and confess the truth. My opinion is that the purpose to bring own people and get rid of the concrete members of the CC stands behind the bill on sending the CC judges to early pension. Then you will try to ratify the agreements threatening Armenia’s national security,” the lawmaker said.
Justice minister Rustam Badasyan said there is no biased attitude against any of the judges of the Constitutional Court.
“Our issue is to solve the crisis over the CC, we have no aim to differentiate the judges,” he said.