ՍԴ դատավորներին մոտավորապես «կաշառք» են առաջարկում. Արսեն Բաբայան
Սա պետական կոռուպցիոն գործընթացի տեսք ունի, լրագրողների հետ զրույցում այսօր ասաց իրավապաշտպան Արսեն Բաբայանը՝ անդրադառնալով ՍԴ դատավորներին վաղաժամ կենսաթոշակի ուղարկելու ԱԺ նախագծին։
«Առաջարկում են մոտավորապես «կաշառք»։ Նշվում է, որ սա «լավով» գնալու տարբերակ է։ Իսկ ո՞րն է «վատով» գնալը։ Սա Սահմանադրական դատարանի ներկա կազմից ազատվելու և նոր, ընդունելի, իրենց հաճելի կազմ ձևավորելու քայլ է», - ասաց իրավապաշտպանը։
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Սահմանադրական դատարանի դատավորների վաղաժամ կենսաթոշակային համակարգի ներդրման օրենքի նախագծերի փաթեթը։

Судьям Конституционного суда предлагается приблизительно «взятка» – Арсен  Бабаян
Это похоже на государственную коррупционную сделку, заявил сегодня в беседе с журналистами правозащитник Арсен Бабаян, касаясь законопроекта о досрочном выходе на пенсию судей Конституционного суда.
«Предлагают приблизительно "взятку". Отмечается, что это вариант уйти "по-хорошему". А как можно уйти "по-плохому"? Этот шаг направлен на то, чтобы избавиться от нынешнего состава Конституционного суда и сформировать более приемлемый, удобный для них состав суда», - сказал Арсен Бабян.
Напомним, парламент Армении проголосовал сегодня в первом чтении за пакет законопроектов о внедрении института раннего выхода на пенсию судей Конституционного суда.