«Փաստ». Կհանգեցնի կտրուկ հակազդեցության. Փաշինյանը մերժել է Սամվել Բաբայանին
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Արցախում եկող տարի սպասվող ընտրական գործընթացներին ընդառաջ վերստին ակտիվանալու փորձեր է կատարում ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը:
Ճիշտ է՝ այս տարվա օգոստոսին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընտրությունների հետ կապված հռչակած իր սկզբունքներով փաստացի մերժեց Սամվել Բաբայանին, սակայն խորհրդարանական ընտրություններում հաջողություն գրանցելու համար Բաբայանին օդուջրի պես «զոհի» կերպար է անհրաժեշտ:
Արցախի իշխանությունները Բաբայանի՝ ապակայունացմանը տանող քայլերի վերաբերյալ, որպես կանոն, շատ կտրուկ են:
Արցախում կայունության և ցնցումների բացառումը ՀՀ և Արցախի իշխանությունների կոնսենսուսային կետերից են, ըստ այդմ, ինչպես պնդում են մեր աղբյուրները, Բաբայանի կողմից ցանկացած քայլ, որը կարող է վնասել Արցախի ներքին կայունությանն ու անվտանգությանը, և՛ Արցախի, և՛ Հայաստանի իշխանությունների կտրուկ հակազդեցությանը կհանգեցնի»:

«Паст»: Самвел Бабаян вновь предпринимает попытку активизации
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян в преддверие предусмотренных в будущем году избирательных процессов в Арцахе снова предпринимает попытку активизации.
Правда, во время состоявшегося в августе этого года в Степанакерте митинге премьер-министр Армении Никол Пашинян фактически отказал Самвелу Бабаяну своими провозглашенными принципами в связи с выборами, однако для достижения успеха на парламентских выборах Бабаяну, как воздух и вода, нужен образ «жертвы».
Власти Арцаха, как правило, очень жестко реагируют на шаги Самвела Бабаяна, ведущие к дестабилизации.
Обеспечение стабильности и исключение потрясений в Арцахе является одним из пунктов консенсуса между властями Армении и Арцаха.
Как утверждает наш источник, любой шаг со стороны Бабаяна, который может навредить внутренней стабильности и безопасности Арцаха, приведет к резкому противодействию как властей Арцаха, так и Армении.