Մահացած զինծառայողի հարազատները և փաստաբանն այս պահին հանդիպում են վարչապետին
Բանակում դեռևս չպարզված հանգամանքներում մահացու հրազենային վիրավորում ստացած, ազգությամբ եզդի Արթուր Աջամյանի մոր ինքնազգացողությունը բողոքի ակցիայի ժամանակ վատացավ։ Կառավարության շենքի մոտ շտապօգնության բրիգադ հրավիրվեց։
Իրավապահներն այնուհետև ցուցարարաների հեռացրեցին Տիգրան Մեծ պողոտայից։ Նրանց միջև քաշքշուկ սկսվեց, ոստիկանները բռնի ուժով հեռացրցին գետնին նստող հարազատներին։
Մահացած զինծառայողի հարազատներն ի վերջո որոշում կայացրեցին, որ երեք հոգով՝ մայրը, հորեղբայրը և փաստաբանը, բարձրանան վարչապետի աշխատասենյակ՝ հանդիպելու վերջինիս։

Killed conscript’s relatives accompanied to government building to meet with Armenia’s PM
Relatives of conscript Arthur Aghajanyan killed in the army in yet unknown circumstances continued demanding meeting with the Prime Minister. The killed conscript’s mother’s condition worsened during the protest and an ambulance was called to help her.
The law enforcers removed the protestors from Tigran Mets Avenue which again resulted in clashes.
Consultant to the Prime Minister Nairi Sargsyan said the prime minister will receive three of the relatives. Mother, uncle and their lawyer accompanied by Sargsyan entered the building.
Later grandfather also joined them.
Before it, Sargsyan stated that the premier agreed to meet them but after they closed the street he refused to do it.