Այս օրենքն արժանապատվությանը, ինքնասիրությանը միջամտող երևույթ է. Սահմանադրագետ (Տեսանյութ)
Անհանգսատանալու առիթ շատ կա, այսօր ականատես ենք լինում, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորների նկատմամբ  երաշխիքները չեն պահպանվում, խնդիր ունենք անձեռնմխելիության հետ կապված, ՍԴ դիմաց լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց սահմանադրագետ Արամ Վարդևանյանը:
Նա կարևորեց իր՝ ՍԴ-ի մոտ գտնվելը, քանի որ տարիներ շարունակ աշխատել է բարձրագույն դատարանում:
«Արդյոք նկատել եք քննչական գործողություն կատարելիս պահպանվի ՍԴ դատավորի նկատմամբ զսպվածությունը, ինչը օրենքի պահանջն է: Ճիշտ հակառակն է, երբ օրենքի ստորագրումից հետո ՀՔԾ և ԱԱԾ քննիչները գործողություն են կատարում ՍԴ-ում: Եվրոպական որևէ երկրում նման դեպք չի կարող լինել, ՍԴ-ն վերիշխանական մարմին է, որի հետ պետք է լինել շատ զգույշ», - ասաց Արամ Վարդևանյանը:
Սահմանադրագետը տարօրինակ համարեց նաև այն, որ օրենքը ժամկետներ է սահմանում.
«Եթե մի բանը կամավոր է, ուրեմն կամավոր է՝ առանց ժամկետների: Ես կարծում եմ, որ այս օրենքն արժանապատվությանը, ինքնասիրությանը միջամտող երևույթ է»:

Law on sending CC judges to early pension touches their dignity and self-respect: expert
There is a lot to be concerned with as today the guarantees of Constitutional Court’s judges are not being preserved and there is an issue with immunity, expert in constitutional issues Aram Vardevanyan told the reporters today.
He attached significance to his presence at the CC as for years he worked in the highest court.
“Have you noticed the restriction that should be displayed toward the CC judge while implementing investigative actions? While this is demand of the law. Just the opposite takes place,” he said, adding that nothing of this kind may be witnessed in any European country as the CC is above the power and it is necessary to be very cautious with it.
The expert also considered it strange the timeframes fixed in the law.
“If something is volunteer, it means it is a volunteer, there should be no timeframes. I think this law touches dignity and self-respect,” he said.