Հրայր Թովմասյանը ցուցմունք չի տվել
Ես հրաժարվել եմ որևէ ցուցմունք տալուց, ՀՔԾ քննիչի հարցաքննությունից հետո լրագրողներին ասաց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
«Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամիսներին Սահմանադրական դատարանն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո։ Այդ ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, ոչ միայն այսօրվա մասին զգուշացումներ էին, այլ կոնկրետ բռնության կոչեր էին և դրանց դրսևորումներ էին։ Բայց այս ժամանակահատվածում Սահմանադրական դատարանը, փառք ու պատիվ բոլոր դատավորներին, աշխատել է առանց որևէ խոչընդոտի և ընդունել է այնպիսի որոշումներ, որոնք բեկումնային են լինելու մեր իրավական համակարգի հետագայի համար», - ասաց Հրայր Թովմասյանը։
ՍԴ նախագահի խոսքով՝ շատերը վատ են ճանաչում ՍԴ դատավորներին:
«Նրանք ուժեղ, հայրենասեր մարդիկ են, նրանք նվիրյալներ են։ Եթե խաղաղ ժամանակներում դուք հերոսներ եք ման գալիս, ապա այդ հերոսներն այս շենքում նստած աշխատում են», - ասաց Հրայր Թովմասյանը։
Հրայր Թովմասյանն ասաց նաև, թե շարունակելու է գործունեությունը։ Նա նշեց, որ ստորագրություն է տվել չբացակայելու մասին։

Hrayr Tovmasyan refused to give testimonies
“It is not a secret for anyone that during the past 6-7 months the Constitutional Court worked under unprecedented pressures. These pressures were accompanied not only with bad words, not only with warning but there were calls of violence and their manifestations. But during this period the Constitutional Court, to the glory and honor of all the judges, worked without any impediments and adopted decisions which will be a breakthrough for the future of our legal system,” Tovmasyan told the reporters after interrogation today.
He said many do not know the CC judges well.
“They are strong, patriotic people, they are devotees. If in peaceful conditions you are searching for heroes, these heroes are working in this building,” Tovmasyan said.
He also said that he will continue his activity and that he gave signature on not leaving the country.