Հրայր Թովմասյանը ցուցմունք չի տվել
Ես հրաժարվել եմ որևէ ցուցմունք տալուց, ՀՔԾ քննիչի հարցաքննությունից հետո լրագրողներին ասաց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը։
«Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ վերջին 6-7 ամիսներին Սահմանադրական դատարանն աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո։ Այդ ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, ոչ միայն այսօրվա մասին զգուշացումներ էին, այլ կոնկրետ բռնության կոչեր էին և դրանց դրսևորումներ էին։ Բայց այս ժամանակահատվածում Սահմանադրական դատարանը, փառք ու պատիվ բոլոր դատավորներին, աշխատել է առանց որևէ խոչընդոտի և ընդունել է այնպիսի որոշումներ, որոնք բեկումնային են լինելու մեր իրավական համակարգի հետագայի համար», - ասաց Հրայր Թովմասյանը։
ՍԴ նախագահի խոսքով՝ շատերը վատ են ճանաչում ՍԴ դատավորներին:
«Նրանք ուժեղ, հայրենասեր մարդիկ են, նրանք նվիրյալներ են։ Եթե խաղաղ ժամանակներում դուք հերոսներ եք ման գալիս, ապա այդ հերոսներն այս շենքում նստած աշխատում են», - ասաց Հրայր Թովմասյանը։
Հրայր Թովմասյանն ասաց նաև, թե շարունակելու է գործունեությունը։ Նա նշեց, որ ստորագրություն է տվել չբացակայելու մասին։

Председатель Конституционного суда отказался дать показания
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян отказался от дачи  показаний. Об этом Грайр Товмасян заявил сегодня журналистам после допроса следователя Специальной следственной службы.
«Ни для кого не секрет, что Конституционный суд последние 6-7 месяцев работал под беспрецедентным давлением. Эти давления проявлялись не только в виде нецензурной брани и оскорблений, не только как предупреждения о наступлении сегодняшнего дня, но были конкретными призывами к насилию и их проявлением. Однако за этот период Конституционный суд благодаря всем судьям работал без каких-либо препятствий и принимал такие решения, которые станут переломными для нашей правовой системы в будущем», - сказал Грайр Товмасян.
Он отметил, что многие плохо знают судей Конституционного суда.
«Они сильные и патриотичные люди, преданные своему делу. Если Вы ищите в мирное время героев, то они работают в этом здании», - заявил председатель Конституционного суда.
Грайр Товмасян сообщил также, что продолжит свою деятельность. Он отметил, что дал подписку о невыезде.