ՍԴ նախագահի՝ այսօր նշանակված հարցաքննությունը չի կարող տեղի ունենալ. Ամրամ Մակինյան
ՍԴ  նախագահ Հրայր Թովմասյանի պաշտպանական խումբը միջնորդություն է ներկայացրել նախաքննական մարմին՝ այսօր նախատեսված հարցաքննությունը հետաձգելու պահանջով: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՍԴ նախագահի պաշտպանական թիմի անդամ, փաստաբան Ամրամ Մակինյանը՝ շեշտելով, որ նշանակված հարցաքննությունը չի կարող տեղի ունենալ:
«Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի՝ այսօր ժամը 10:30-ին նշանակված հարցաքննությունը չի կարող տեղի ունենալ, քանի որ պաշտպանական խմբի անդամ Միհրան Պողոսյանը գտնվում է արձակուրդում և բացակայում է հանրապետությունից, իսկ ես ունեմ նախապես նշանակված դատական նիստեր: Այս մասին մենք տեղեկացրել ենք նախաքննական մարմնին և միջնորդել ենք պարոն Թովասյանի հետ իրականացվելիք քննչական գործողությունը հետաձգել և նշանակել Ամանորի տոներից հետո»,-պարզաբանեց փաստաբանը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի որոշմամբ՝ ուրբաթ օրը մեղադրանք է առաջադրվել ՍԴ նախագահին: Նույն օրը քննիչները ՍԴ-ում հարցաքննել էին Հրայր Թովմասյանին, այնուհետ նրան դեկտեմբերի 30-ին հրավիրել էին ՀՔԾ: Հավելենք, որ ՍԴ նախագահը չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը՝ այն որակելով քաղաքական ճնշում բարձրագույն դատարանի նկատմամբ:
Հարցաքննությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ՍԴ նախագահը նշել է, որ կատարվողն իր համար անակնկալ չէ, քանի որ վեց ամիս առաջ իրեն զգուշացրել էին, որ եթե հրաժարական չտա, մեղադրյալի կարգավիճակում կհայտնի, ինչի ականատեսն ենք այսօր:

The defense team of CC chairman Hrayr Tovmasyan has submitted a motion to the investigative body to postpone today’s interrogation, lawyer Amram Makinyan told Aysor.am, stressing that the appointed interrogation cannot take place.
“Chairman of the Constitutional court Hrayr Tovmasyan cannot be interrogated today at 10.30 as member of his defense team Mihran Poghosyan is on holiday and is not in the Republic and I have set judicial sessions. We have informed the investigative body about it and submitted a motion to appoint Hrayr Tovmasyan’s interrogation after New Year holidays,” the lawyer said.
It has been reported earlier that on Friday Tovmasyan has been charged with the decision of the attorney general Arthur Davtyan. On the same day he was interrogated by investigators at the CC and then summoned him to the Special Investigative Service on December 30.
The CC chairman does not admit the charges describing them as political pressure against highest judicial body.