Կառավարությունը 2019թ.-ին հավանություն է տվել 212 մլրդ դրամի 57 ներդրումային ծրագրի
ՀՀ կառավարությունը 2019 թվականի ընթացքում հավանություն է տվել 212 մլրդ դրամի 57 ներդրումային ծրագրի, կառավարության նիստում նշեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
«Դրա շրջանակում տրամադրել ենք 14,8 մլրդ դրամ մաքսատուրքից ազատման արտոնություններ: Նախատեսվում է, որ պետք է ստեղծվի 3 320 աշխատատեղ: Այդ ծրագրերից որոշները շարունակական են, այսինքն՝ ոչ միայն իրականացվել են 2019թ.-ին, այլև շարունակվելու են 2020թ., երբեմն նաև 2021 թ. ընթացքում», - ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ այս ծրագրերից շատերի մասով տրվել են նաև ավելացված արժեքի հարկը հետաձգելու արտոնություններ:
«Այդպիսի ծրագրերի թիվը եղել է 13, իսկ ԱԱՀ-ի հետաձգման գումարները կազմել են 10,1 մլրդ դրամ», - ասաց նախարարը:

During the 2019 the Armenian government approved 57 investment projects costing 212 billion AMD, economy minister Tigran Khachatryan told the reporters today.
“In its sidelines we have provided 14,8 billion AMD privileges of relieving from customs fee. It is expected to create 3,320 jobs. Some of these projects will be continued in 2020 and even in 2021,” he said.
The minister said privileges have also been provided in the form of delay of payment of the Value Added Tax (VAT).
“The number of such projects reached 13 and the total privileges of VAT made 10,1 billion AMD,” the minister said.