Աբխազիայի Անվտանգության խորհուրդը հայտարարել է ցուցարարների մոտ զենքի առկայության մասին
Աբխազիայի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Մոհամեդ Կիլբան հայտարարել է, որ Սուխումիում բողոքի ցույցի մասնակիցները զենքի են տիրացել՝ Հանրապետության նախագահի շենք ներխուժելուց հետո:
Նրա խոսքով՝ վարչակազմի շենքում զենքի պահպանման սենյակը և «գրեթե բոլոր պահարանները» բացվել են:
«Որոշ քանակություն (զենքի), որը նրանք այդտեղից դուրս են բերել, այժմ նրանց ձեռքի տակ է», - Կիլբուի խոսքը մեջբերում է ТАСС-ը:
Նա ավելացրել է, որ զենք է եղել նաև որոշ անձանց մոտ, որոնք հունվարի 9-ին մասնակցել են վարչակազմի վրա հարձակման:
Ավելի վաղ Աբխազիայի Անվտանգության խորհուրդը հայտնել էր, որ Սուխումում բողոքի ցույցերի ընթացքում վիրավորվել է հինգից յոթ մարդ:

В Совбезе Абхазии заявили о наличии оружия у протестующих
Секретарь Совета безопасности Абхазии Мухамед Килба заявил, что участники протестов в Сухуме завладели оружием, после того как ворвались в здание президента республики.
По его словам, в здании администрации вскрыты комната для хранения оружия и «практически все кабинеты».
«Определённое количество (оружия. — RT), которое они достали оттуда, по нашим данным, находится на руках», — цитирует Килбу ТАСС.
Он добавил, что оружие было также у некоторых лиц, участвовавших в штурме администрации 9 января, но не применялось.