Վերջին շրջանում ֆեյքերի բացահայտումների գործընթացն արագանում է. Սամվել Մարտիրոսյան
Հայաստանում ձևավորվել է շատ հստակ պատկերացում, որ ֆեյքը վատ բան է։ Բայց, կարծում եմ, դա ոչ միայն սխալ, այլև վտանգավոր կարծիք է, որովհետև իր մեջ պարունակում է ակնհայտ պահանջ, որպեսզի բոլորը ցանցում բաց լինեն, այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց տեղեկատվության անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Բանախոսի պնդմամբ՝ ընդդիմադիր հայացքներ ունցող ակտիվիստը հաճախ կարող է ասելիք ունենալ՝ միաժամանակ չցանկանալով բացահայտել իր անձը, և այդ դեպքում ֆեյքերին միանշանակ դատապարտելը ճիշտ չէ։
«Մյուսն այն է, որ մենք փորձում ենք իրավական ու բարոյախրատական գնահատականները խառնել։ Վերջին աղմկահարույց ֆեյքի՝ Դիաննա Հարությունյանի դեպքում փաստացի մեղադրանքներ հնչեցին հոդվածներով, որոնք կային Ստալինի ժամանակ, օրինակ՝ ազգի դավաճան և այլն։ Իրականում մենք պետք է փորձենք սխալների ուղղում անել, ոչ թե վհուկների որսով զբաղվել», - ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը։
Տեղեկատվության անվտանգության փորձագետը միաժամանակ ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ վերջին շրջանում ֆեյքերի բացահայտումների գործընթացն արագանում է։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության իրականացրած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր «Դիանա Հարությունյան» ֆեյսբուքյան կեղծ էջը վարողի ինքնությունը։ Վերջինս բերման էր ենթարկվել և պարզաբանում ներկայացրել՝ իր կատարած գործողությունների վերաբերյալ։

A very clear idea has been formed in Armenia that fake is a bad thing, while it is not only wrong but even dangerous opinion containing a clear demand for all to be open in the Internet, information security specialist Samvel Martirosyan said at a press conference today.
He stressed that an activist having opposing looks very often may have what to say at the same time not wanting to reveal his personality and in such case condemning fake is not right.
“The other case is that we are trying to mix legal and moral assessments. In the recent case with fake Diana Harutyunyan the articles under which the person was charged fit to Stalin epoch – nation’s traitor, etc. In reality we must correct mistakes and not be engaged in witch hunt,” Martirosyan said.
At the same time the expert drew the attention on the circumstance that during the recent period the process of revealing fakes has accelerated.