Մեզ պետք է ազգային ծրագիր ունենալ․ Միքայել Մալխասյան (Տեսանյութ)
«Մեզ պետք է ազգային ծրագիր ունենալ, ընդ որում, ազգային ծրագիրը միանգամից չի ծնվում», - այս  մասին «Առաջին հայացքից» հաղորդման ընթացքում անդրադառնալով Հայատանում ժողովրդագրական միտումներին և առաջիկա տարիներին ճգնաժամի խորացման խնդրին՝ ասել է պատմաբան, ժողովրդագրության փորձագետ Միքայել Մալխասյանը։
«Դրա համար նախ պետք է ազգային զեկույց պատրաստել, այսինքն՝ բոլոր խնդիրների վերհանում կատարել, հստակ նշել բոլոր խնդիրներն, առկա իրավիճակը և հնարավոր միտումներն՝ ապագայում ուր ենք գնալու։ Օրինակ՝ մեր հաշվարկներով բնական աճը 2024-2027 թվականների միջակայքում կարող է արդեն բացասական դառնալ։ Ընդ որում, ՄԱԿ-ը հրապարակեց վերջերս իր ուսումնասիրությունը ևս, որտեղ նույնպես նմանատիպ կանխատեսում, որ արդեն 5 տարի հետո 24000 ծնունդ է Հայաստանում արձանագրվելու։ Սա խնդիր է, որը որևէ քաղաքական խնդրի հետ պետք չէ կապել», - ասել է Մալխասյանը։

Нам нужна национальная программа – Микаел Малхасян
«Нам нужна национальная программа, причем национальная программа не рождается сразу», - заявил в интервью программе «На первый взгляд» Aysor.am историк, эксперт по демографии Микаел Малхасян, касаясь демографических тенденций в Армении и обострения демографического кризиса в предстоящие годы.
«Для этого, прежде всего, нужно подготовить национальный доклад, то есть, обрисовать все проблемы, четко обозначить все проблемы, существующую ситуацию и возможные тенденции, куда мы движемся. Например, по нашим расчетам, естественный прирост в промежутке с 2024 по 2027 год уже может стать отрицательным. Причем, недавно ООН опубликовал последнее исследование, в котором также есть аналогичный прогноз: уже через 5 лет число родов в Армении достигнет 24000. Это проблема, которую не нужно связывать с каким-либо политическим вопросом», - сказал Микаел Малхясян.