Չեմ հասկանում՝ այդ ովքեր են, որ մեզ մեղադրում են, որ «Արմաթ» լաբորատորիաների հետ կապված տեխնոլոգիական առաջընթացին խոչընդոտում ենք. Վարչապետ
23/01/2020 12:01
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ «Արմաթ» լաբորատորիաների ծրագրին և նշեց, որ այդ հարցը վերջին շրջանում բազմաթիվ, ընդհուպ, քաղաքական շահարկումների տեղիք է տվել:
««Արմաթ» լաբորատորիաների ծրագիրը ՀՀ-ում սկսվել է 2014 թվականին և 2014-2017 թվականներին լաբորատորիաները պետական բյուջեից ֆինանսավորվել է 188 միլիոն դրամ, 2018-2019 թվականներին ֆինանսավորվել է մեկ միլիարդ 296 միլիոն դրամ, այսինքն՝ երեք տարվա ընթացքում 188 միլիոն դրամ, երկու տարվա ընթացքում՝ մեկ միլիարդ 296 միլիոն դրամ, այդ թվում, պետական բյուջեի հավելյալ հավաքագրված եկամուտներից», - նշեց վարչապետը:
Նա ասաց, թե մինչև հեղափոխությունը ՀՀ-ում երեք տարվա ընթացքում բացվել է 220 ինժեներական լաբորատորիա, հեղափոխությունից հետո բացվել է 355 «Արմաթ» լաբորատորիա:
«Այսինքն՝ տարուկեսում բացվել է կրկնակիից ավելի, ֆինանսավորումը ավելացրել ենք մոտ տասը անգամ և մեզ այսօր մեղադրում են, որ «Արմաթ» լաբորատորիաների հետ կապված պրոբլեմ ենք առաջացնում: Ինչո՞ւմն է այդ պրոբլեմը. շատ պարզ բանի մեջ է, մենք այսօր հանրապետությունում ունենք 575 լաբորատորիա, որոնք ձեռք են բերվել մի կազմակերպությունից: Մենք ասում ենք հետևյալը, որ մենք մի պահ պետք է դադար վերցնենք, վերլուծենք, թե ինչպես է աշխատում այդ համակարգը և, ինչպես կառավարության նիստում հանձնարարել եմ, պետք է խուսափենք մեկ անձից գնումներից և անենք մրցութային կարգով և այդ վերլուծությունների արդյունքում ձևավորենք տեխնիկական առաջադրանք և սրանից հետո այդ լաբորատորիաները իրականացնենք մրցութային կարգով: Այսինքն՝ մենք ուզում ենք ասել, որ այս դպրոցներում պատրաստվում ենք ստեղծել լաբորատորիաներ և հրավիրենք մրցույթներ և ով կտա բովանդակություն-գին լավագույն առաջարկը, այդ կազմակերպություններն էլ կհաղթեն», - ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ ներկայացված վիճակագրությունը ամեն ինչ ցույց է տալիս:
«Ես չեմ հասկանում, թե այդ ովքեր են, որ մեզ մեղադրում են, որ «Արմաթ» լաբորատորիաների հետ կապված տեխնոլոգիական առաջընթացին խոչընդոտում ենք, այս թվերը իրենք թող հրապարակեն, որից հետո էժան շահարկումների դաշտ մտնեն», - ասաց նա:

Не понимаю, кто это обвиняет нас в препятствовании технологическому процессу – Никол Пашинян о прекращения финансирования лабораторий «Армат»
23/01/2020 13:30
Сегодня на заседании правительства Армении премьер-министр Никол Пашинян обратился к программе внедрения лабораторий «Армат» и отметил, что в последнее время этот вопрос стал предметом различных спекуляций, в том числе и политических.
«Программа внедрения лабораторий «Армат» началась в Армении в 2014 году и в 2014-2017гг. инженерные лаборатории получили от государства финансирование в размере 188 млн. драмов, а в 2018-2019гг. финансировались в размере 1 млрд. 296 млн. драмов. То есть, за три года получили 188 млн. драмов, а в течение двух лет – 1 млрд. 296 млн. драмов, в том числе, из дополнительно собранных доходов госбюджета», - отметил премьер.
Он заявил, что за три года до революции в Армении открылись 220 инженерных лабораторий, а после революции – 355 лабораторий «Армат».
«То есть, за полтора года открылось в два раза больше лабораторий, финансирование увеличилось примерно в десять раз и сегодня нас обвиняют в том, что мы создаем проблему с лабораториями «Армат». В чем эта проблема? В очень простом: сегодня в республике есть 575 инженерных лабораторий, которые приобретены у одной организации. Мы говорим следующее: мы должны остановиться, взять паузу на какой-то момент, чтобы проанализировать, как работает эта система. Как я поручил на заседании правительства, мы должны избегать процесса закупок у одного лица и проводить закупки в конкурсном порядке. В результате этих анализов сформировать техническое предложение и после этого внедрять эти лаборатории в конкурсном порядке. То есть, мы хотим сказать, что собираемся создавать в этих школах лаборатории и объявлять конкурсы, выиграет та организация, которая сделает лучшее предложение по содержанию и цене», - сказал премьер-министр.
По словам Никола Пашиняна, представленная статистика все показывает.
«Я не понимаю, кто это обвиняет нас в связи с лабораториями «Армат» в том, что мы препятствуем технологическому прогрессу? Пусть они опубликуют эти цифры, а потом занимаются дешевыми спекуляциями», - сказал премьер-министр.