Պետական հեղաշրջման փորձեր՝ առանց անունների և իրավական հետևանքների՝ ըստ Արմեն Գրիգորյանի
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն այսօր կառավարության նիստից հետո անդրադարձավ իր՝ ավելի վաղ արած արտահայտություններից մեկին, թե երկրում հեղաշրջման փորձեր իսկապես կատարվել են։
«Հարցազրույցի ընթացքում հարցն է այդպիսին եղել։ Ես խոսել եմ այն մասին, որ պարբերաբար ընդդիմությունը կամ նախկին իշխանությունը փորձել է տորպեդահարի, և նրանք օգտագործել են և՛ գործիքներ, և՛ մարդկանց։ Շատ մարդիկ տրվել են այդ գայթակղությանը և հետևել են այդ մտքերին ու փորձել են քայլեր ձեռնարկել։ Դրա արդյունքում, կարող եմ ասել, որ որևէ հաջողություն չեն ունեցել», - ասաց Արմեն Գրիգորյանը։
Հարցին, թե ովքե՞ր են եղել, ասաց՝ տարբեր մարդիկ, բայց անուններ չի նշի։
Դիտարկմանը, թե իրավական հետևանքներ լինելո՞ւ են, քանի որ լուրջ հայտարարություն է անում, Գրիգորյանն արձագանքեց.
«Ինչ-որ մտքեր, գաղափարներ ունենալը մի քիչ դժվար է դատապարտելի լինելը։ Գործողություններն էլ երբեմն այնպիսին են, որ դրանք հստակ կապելը նպատակի և երազանքների մարդկանց հետ, դժվարություններ է առաջանում։ Բայց կարող եմ ասել, որ դա կանխվել է և այժմ որևիցե վտանգ չկա»։
Մյուս հարցին, թե կանխվելուց հետո ինչ հետևանքներ են ունեցել, պաշտոնանկություններ եղե՞լ են, Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը պատասխանեց.
«Եղել են նաև պաշտոնանկություներ։ Այս պահին քննություն է ընթանում, եթե քրեական գործի անհրաժեշտություն լինի, կլինի»։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ վերջին շրջանում եղել են ոստիկանապետի, ԱԱԾ տնօրենի, ՊՊԾ ղեկավարի պաշտոնանկությունները, կարելի՞ է ենթադրել, որ նրանք մարդիկ են, ովքեր կապված են դրա հետ կամ աչք են փակել տեղի ունեցածի վրա, Արմեն Գրիգորյանը պատասխանեց.
«Անունների հետ կապված հստակություն չեմ մտցնի։ Կարող եմ ասել, որ առաջացել են նման խնդիրներ, նաև ողջամիտ կասկածներ են առաջացել, որ այդպիսի նպատակներ կան և կանխվել են։ Դրա օգտագործման տարբեր ձևեր են եղել՝ սկսած ֆեյք ինֆորմացիայից, նաև մեր քաղաքական թիմին սևացնելը»։

Армен Григорян о попытках государственного переворота – без имен и правовых последствий
Секретарь Совета безопасности Армен Григорян обратился сегодня в беседе с журналистами после заседания правительства к одному из высказанных им ранее мыслей о том, что в стране действительно были попытки переворота.
«Во время интервью был такой вопрос. Я говорил о том, что оппозиция или прежняя власть периодически пыталась торпедировать, они использовали и инструменты, и людей. Многие люди предавались этому соблазну и следовали этим мыслям, пытались предпринять шаги. В результате этого, могу сказать, что никакого успеха не достигли», - сказал Армен Григорян.
На вопрос, о ком идет речь, Армен Григорян заявил, что это разные люди, однако имена не назвал.
На замечание, будут ли правовые последствия, поскольку это серьезное заявление, Армен Григорян ответил:
«Действия иногда были такие, что четко связывать их с мечтами, идеями, людьми, бывает сложно. Но могу сказать, что это было предотвращено и сейчас какой-то опасности нет».
На вопрос, какие последствия были после предотвращения этих попыток, были ли отставки, секретарь Совета безопасности ответил:
«Были также отставки. Сейчас ведется следствие, если будет необходимость, будут возбуждены уголовные дела».
На замечание журналистов о том, что в последнее время произошли отставки начальника полиции, директора Службы национальной безопасности, руководителя Государственной службы охраны, можно ли предположить, что это люди имели отношение или, возможно, закрыли глаза на происходящее, Армен Григорян ответил:
«Я не буду вносить ясность по поводу имен. Могу сказать, что возникли подобные проблемы, возникли также разумные подозрения, что такие цели есть и были предотвращены. Были различные формы его использования, начиная с фейковой информации и заканчивая дискредитацией нашей команды».