Կատալոնիայի խորհրդարանին 48 ժամ են տվել շրջանի ղեկավարին մանդատից զրկելու համար
Բարսելոնայի ընտրական հանձնաժողովը Կատալոնիայի խորհրդարանին 48 ժամ է տվել ժեներալիտետի ղեկավար Քիմ Տորային ինքնավար համայնքի խորհրդարանի պատգամավորի մանդատից զրկելու համար:
Իսպանիայի ԿԸՀ-ն հինգշաբթի ևս հրապարակել է խնդրագիր, որով ինքնավար համայնքի խորհրդարանի խոսնակ Ռոջեր Տորենթին կոչ է արել անմիջապես մանդատից զրկել Քիմ Տորային:
Հրամանագիրը Տորային կոչ է անում «անհապաղ շարունակել ԿԸՀ-ի կողմից 2020 թվականի հունվարի 3-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը՝ այդ նպատակով կատարելով բոլոր անհրաժեշտ ընթացակարգերը ՝ Քիմին կարգավիճակից զրկելու  համար»:
Երկու հարցումներն էլ ուղարկվել են,  երբ Իսպանիայի Գերագույն դատարանը մերժել է իրեն մանդատից զրկելու մասին ԿԸՀ որոշման դեմ Տորայի վերաքննիչ բողոքը: Նշվում է, ԿԸՀ-ի նման որոշումը պայմանավորված էր Տորայի՝ անհնազանդության համար մեղավոր ճանաչվելու հետևանքով ընտրված լինելու իրավունքից զրկվելու հետ:
Կարող է արդյոք Տորան խորհրդարանի մանդատը կորցնելուց հետո պահպանել  կառավարության ղեկավարի պաշտոնը, թե ոչ՝ դեռ պարզ չէ: Ըստ տեղական օրենսդրության՝ Կատալոնիայի գործադիր իշխանության ղեկավարը պետք է ընտրվի շրջանային խորհրդարանի անդամներից:
Սակայն չի մանրամասվում, թե արդյոք ղեկավարը պետք է պատգամավոր լինի իր մանդատի ամբողջ ընթացքում, թե բավարար է միայն այն, որ նա պատգամավոր լինի միայն երդմնակալության ժամանակ: Ըստ այդմ, նրա պաշտոնավարման հարցը մնում է Կատալոնիայի խորհրդարանի լիազորությունների շրջանակում, որն արդեն Տորային աջակցություն է հայտնել:

Парламенту Каталонии дали 48 часов на лишение главы автономии мандата
Избирательная комиссия провинции Барселона дала парламенту Каталонии 48 часов на лишение председателя каталонского женералитета Кима Торры мандата депутата парламента автономного сообщества.
ЦИК Испании также опубликовал в четверг предписание, призывающее спикера парламента автономного сообщества Роже Торрена немедленно отправить в отставку Кима Торру.
Распоряжение призывает Торрена "незамедлительно приступить к исполнению договоренностей, достигнутых ЦИК 3 января 2020 года, реализуя с этой целью все необходимые процедуры, чтобы привести в исполнение утрату Кимом Торрой статуса депутата".
Оба запроса были отправлены после того, как Верховный суд Испании отклонил апелляцию Торры на решение ЦИК о лишении его мандата на основании лишения права быть избранным вследствие признания его виновным в неподчинении.
Может ли Торра в результате потери депутатского мандата лишиться должности председателя правительства, неясно. Согласно местному законодательству, глава исполнительной власти Каталонии должен избираться из числа членов регионального парламента.
Однако не уточняется, должен ли председатель быть депутатом в течение всего своего мандата или достаточно того, что он обладал депутатским портфелем во время инаугурации. Соответственно, решение о прекращении срока его полномочий остается за парламентом Каталонии, который уже высказал поддержку в его адрес.