«Սուտն ու կեղծիքն անընդունելի են». Հրայր Թովմասյանը 20 օր ժամանակ է տվել Նիկոլ Փաշինյանին
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդես է եկել հայտարարությյամբ՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությանը:
Այն ներկայացնում ենք ստորև.
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, գործընկերներ
Ստիպված եմ արձագանքել այսօրվա մամուլի ասուլիսում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ինձ վերագրված շինծու և իրականությանը չհամապատասխանող հերյուրանքներին:
Հարկ եմ համարում հայտնել, որ Ն. Փաշինյանի՝ վարչապետ դառնալուց հետո ես նրա հետ հեռախոսով խոսել եմ ընդամենը երկու անգամ։
Մեկ անգամ նա ինձ խնդրել է Սահմանադրական դատարանի քննության առարկա միջազգային պայմանագրով քննությունն իրականացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետում, քանի որ դա անհրաժեշտ է ՀՀ միջազգային պարտավորությունների կատարման համար։
Երկրորդ անգամ հեռախոսազանգը եղել է իմ նախաձեռնությամբ՝ Գերմանիայի Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Անդրեաս Ֆոսկեուլեի ՀՀ այցելության շրջանակներում իր հետ հանդիպում կազմակերպելու առնչությամբ:
Ես երբեք առերես որևէ հանդիպում չեմ ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ, որը եղել է տեսախցիկների տեսադաշտից դուրս։ Նրա պաշտոնավարման օրոք, բացառությամբ Ա. Ֆոսկուլեի հետ հանդիպման, երբեք չեմ եղել կառավարությունում կամ կառավարական ամառանոցում, իսկ Փաշինյանը երբեք չի եղել Սահմանադրական դատարանում, իմ աշխատասենյակում կամ որևէ այլ վայրում։
Իմ պաշտոնավարման մասով երբեք որևէ առաջարկություն չեմ ներկայացրել ո՛չ Փաշինյանին, ո՛չ էլ իշխանության որևէ ներկայացուցչի։
Ես պահանջում եմ, որ Փաշինյանը հրապարակավ վկայակոչի գոնե մեկ արժանահավատ փաստ, մեկ օբյեկտիվ փաստական տվյալ, որ ես 2018 թվականի մայիսից սկսած գեթ մեկ անգամ ուղղակի կամ անուղղակի ձևով, առերես կամ միջնորդավորված եղանակով իր կամ իշխանության որևէ այլ ներկայացուցչի առաջարկել եմ «իմ ծառայությունները», «առաջարկել եմ իրենց անել որևէ քայլ», որը կնպաստի նրան, որ Փաշինյանը կամ նրա քաղաքական ուժն ինչ-որ մի եղանակով սատարի ինձ կամ ՀՀ սահմանադրական դատարանը։
Սա ասում և պնդում եմ՝ որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի և հայ տղամարդ, ում համար պատիվն ու արժանապատվությունը վեր է ամեն ինչից, իսկ սուտն ու կեղծիքը՝ անընդունելի և դատապարտելի է՝ հատկապես, երբ այն հնչում է բարձրաստիճան պաշտոնյայի շուրթերից։
Այս պահից սկսած ես ուղիղ 20 օր համբերատար սպասելու եմ, որ Փաշինյանը հրապարակի իր խոսքերն հիմնավորող որևէ օբյեկտիվ փաստ, ցանկացած վստահելի ապացույց։
Դա չանելու դեպքում իմ փաստաբաններին խնդրելու եմ զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնել Նիկոլ Փաշինյանի դեմ», - ասված է Հրայր Թովմասյանի հայտարարության մեջ:

Chairman of the Constitutional Court of Armenia Hrayr Tovmasyan referred in a statement to the claims of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan voiced at a press conference today, describing them as lies, having no relation to reality.
The CC chairman stated that after May 2018 he talked with Armenia's PM Nikol Pashinyan on phone twice.
“During the first phone conversation he asked me to examine an international agreement necessary for the implementation of Armenia’s international commitments in possible shortest period of time. And the second time we talked at my initiative as I was to organize his meeting with the Chairman of Germany’s Constitutional Court Andreas Voßkuhle in the sidelines of the latter’s visit. I have never met face-to-face with Nikol Pashinyan. I have never visited the Government building and his governmental residence either, with the exception of the meeting with Voßkuhle. Pashinyan as well has neither visited the Constitutional Court, nor my office. I have never offered my services to either Pashinyan or any representative of the authorities,” Hrayr Tovmasyan said in the statement.
“I demand from the PM to publicly voice at least one trustworthy fact, one objective fact showing that at least once after May 2018 I have offered “my services” directly or in a mediated way and proposed “to undertake any step” against Pashinyan or his force's support to me or the Constitutional Court,” Tovmasyan said.
“I tell and I claim, as a citizen of the Republic of Armenia and an Armenian man, whose honor and dignity are above everything, that lie and forgery are unacceptable and condemnable, especially if voiced by high-ranking official. Starting from this moment, I will patiently wait for 20 days for Pashinyan to publish any objective fact, any trustworthy proof grounding his words. Otherwise, I will ask my lawyers to submit a lawsuit against Nikol Pashinyan for slander,” Tovmasyan said in the statement.
Speaking at a press conference earlier today, Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan claimed that CC chairman Hrayr Tovmasyan starting from May 2018 first in a daily regime, then in a weekly and then in a monthly offered his services saying "I am the authir of the text of the Constitution and can reveal all the vulnerable sides for us to do something."
"On the background of these proposals he was sent to a corresponding place as I have never had and will never have any wish to cooperate with representatives of the corrupted regime but the Republic of Armenia will have Constitutional Court," the PM stated at the press conference.