Պոմպեոն ենթադրում է, որ պաղեստինցիներն ի վերջո կաջակցեն «դարի գործարքին»
ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կարծում է, որ պաղեստինցիները ժամանակի ընթացքում հավանություն կտան Մերձավոր Արևելքում կարգավորման Վաշինգտոնի նոր պլանին։ Այս մասին  ԱՄՆ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հայտարարել է ամերիկացի լրագրող Բեն Շապիրոյին հարցազրույցում, որի սղագրությունը երեքշաբթի տարածել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայությունը:
«Արդյունքում՝ պաղեստինցիները պետք է որոշեն՝ ցանկանում են արդյոք այսուհետ ևս ապրել այն դժվար պայմաններում, որոնցում ապրում են այսօր»,- ասել է Պոմպեոն։ Նա նշել է, որ հավանության դեպքում պաղեստինցիների առջև «փայլուն ապագա» կբացվի։
«Հիմա նրանց ընձեռվել է այդ հնարավորությունը։ Նրանք պարտավոր չեն դա անել այսօր կամ վաղը»,- ասել է Պոմպեոն։ «Ես համոզված եմ, որ պաղեստինցի ժողովուրդը հաջորդ շաբաթներին ու ամիսներին կհասկանա, որ այդ հնարավորությունը նրանց համար լավագույնն է, իսկ մենք նրանց տալիս ենք չորս տարի։ Ես հույս ունեմ, որ այդպես էլ կլինի»,- ավելացրել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։

Помпео полагает, что палестинцы в итоге поддержат "сделку века"
Госсекретарь США Майкл Помпео считает, что палестинцы со временем поддержат новый план Вашингтона по урегулированию на Ближнем Востоке. Об этом руководитель внешнеполитического ведомства США заявил американскому журналисту Бену Шапиро в интервью, стенограмму которого распространила во вторник пресс-служба Госдепартамента.
"В итоге палестинцам придется решить, хотят ли они и дальше жить в тех трудных условиях, в которых живут сегодня", - сказал Помпео. Как он отметил, в случае одобрения палестинцами плана перед ними откроется "блестящее будущее".
"Сейчас им представлена эта возможность. Они не обязаны делать это сегодня или завтра", - сказал Помпео. "Я убежден, что палестинский народ в последующие недели и месяцы поймет, что данная возможность является для них наилучшей, а мы даем им четыре года. Я надеюсь, что так и будет", - добавил госсекретарь США.