Ադրբեջանը խախտել է Մանվել Սարիբեկյանի կյանքի իրավունքը. ՄԻԵԴ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշում է կայացրել ադրբեջանական կողմից գերեվարված հայ հովիվ Մանվել Սարիբեկյանի գործով, գրում է 168.am-ը։
«Սարիբեկյանն ու Բալյանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով Դատարանը որոշել է, որ Մանվել Սարիբեկյանի մահվան առումով տեղի է ունեցել ՄԻ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի (կյանքի իրավունք) և Խոշտանգումների վերաբերյալ կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածի խախտում (արգելում է խոշտանգումը և «անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքը կամ պատիժը»):
Դատարանը որոշել է, որ հայցվորներին Ադրբեջանը պետք է 60 հազար եվրո վճարի որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում և 2200 եվրո որպես դատական ծախսերի փոխհատուցում:
Հայաստանի քաղաքացի, Ճամբարակի շրջանի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Մամիկոնի Սարիբեկյանը ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից գերեվարվել էր 2010 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Շամշադինի ուղղությամբ:
Սարիբեկյանը քաղաքացիական անձ էր, հովիվ և գերի ընկնելու պահին ՀՀ ԶՈՒ-ում չի ծառայել: Չնայած դրան, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը առիթը բաց չի թողել գերեվարված քաղաքացիական անձին «դիվերսանտ» ներկայացնելու համար: Հոկտեմբերի 5-ի գիշերը Սարիբեկյանը, գտնվելով ադրբեջանական բանտում, իբր կախվել է: Հայկական կողմը կարծում է, որ Սարիբեկյանին կա՛մ սպանել են, կա՛մ հասցրել ինքնասպանության: Սա հաստատվում է այն հանգամանքով, որ ադրբեջանական կողմը մեկ ամիս հրաժարվում էր վերադարձնել Սարիբեկյանի մարմինը: Ադրբեջանական կողմը Մ. Սարիբեկյանի մարմինը Հայաստանին է հանձնել նոյեմբերի 4-ին:

The European Court of Human Rights ruled that Azerbaijan violated two articles of the Human Rights Convention in respect of Armenian citizen Manvel Saribekyan captivated by Azerbaijan in September, 2010.
The Court has delivered a judgment in case of Saribekyan and Balyan v. Azerbaijan.
The Court ruled that there is a violation of Article 2 of the Convention (right to life) in respect of the death of Manvel Saribekyan; a violation of Article 2 of the Convention in respect of the inadequacy of the investigation into the death of Manvel Saribekyan and a violation of Article 3 (which prohibits torture, and “inhuman or degrading treatment or punishment”) of the Convention in respect of the torture of Manvel Saribekyan.
The Court obliged Azerbaijan to pay 60,000 euros in respect of non-pecuniary damage and 2,200 euros in respects of costs and expenses.
Resident of Armenia's Ttu Jur village Manvel Saribekyan was taken into Azerbaijan’s captivity in September 2010. He was a civilian, a shepherd, while Azerbaijan persistently called him an Armenian “saboteur”. Later the Azerbaijani side reported as if Saribekyan hang himself on October 5.
The Armenian side claims that Saribekyan was either killed or forced to commit a suicide. It was proved by the fact that the Azerbaijani side refused to return his body for a month.