Հուսով եմ՝ Ռուսաստանի կառավարությունը կաջակցի տնտեսական դինամիկային, որն առկա է Հայաստանում. Փաշինյան
31/01/2020 16:13
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի աջակցության հույս ունի՝ հանրապետության տնտեսական վիճակի պահպանման գործում:
«2019 թվականին փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը մոտենում է երկու միլիարդ դոլարի: 2020 թվականին այս դինամիկան կշարունակվի: Հայաստանում 2019 թվականին մեզ հաջողվեց ստեղծել տնտեսական լավ դինամիկա: 2019 թվականին տնտեսական աճը գրեթե 8 տոկոս էր: Հուսով եմ՝ ձեր կառավարությունը կաջակցի այն տնտեսական դինամիկային, որն առկա է Հայաստանում», - հայտարարել է Փաշինյանն Ալմաթիում Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի հետ հանդիպման ժամանակ:
Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միշտ էլ եղել են և կլինեն լավ հարաբերություններ:
«Մենք միշտ հնարավորություն ունենք մեր հարաբերությունները նոր մակարդակի հասցնելու: Վստահ եմ, որ ձեզ հետ համագործակցելով՝ կկարողանանք անել դա», - ասել է նա:
Իր հերթին, Միշուստինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապված են դաշնակցային հարաբերություններով:
«Ռուսաստանի կառավարության նոր կազմը տրամադրված է շարունակել կառուցողական հարաբերությունները և աշխատանքային կապերը մեր հայ գործընկերների հետ: Անհրաժեշտ է ամրապնդել ապրանքաշրջանառության աճի դրական միտումը և որոնել նոր հնարավորություններ ու համագործակցության նոր ուղղություններ», - ասել է ՌԴ վարչապետը։

Пашинян: Надеюсь, что правительство России поддержит экономическую динамику, которая есть в Армении
Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется на содействие России в поддержании экономического состояния республики.
«Взаимный товарооборот в 2019 году приближается к двум миллиардам долларам. В 2020 году эта динамика сохранится. В Армении нам удалось в 2019 году создать хорошую экономическую динамику. В 2019 году экономический рост составил почти 8%. Надеюсь, что ваше правительство поддержит ту экономическую динамику, которая есть в Армении», - заявил Пашинян на встрече с премьер-министром России Михаилом Мишустиным в Алматы.
Пашинян заявил, что между Арменией и Россией всегда были и будут хорошие отношения.
«У нас всегда есть шанс поднять на новый уровень наши отношения. Уверен, что в сотрудничестве с вами нам удастся это сделать», - сказал он.
В свою очередь Мишустин заявил, что Россию и Армению связывают союзнические отношения.
«Новый состав правительства России настроен на продолжение конструктивных отношений и рабочих контактов с нашими армянскими коллегами. Необходимо закрепить положительную тенденцию роста товарооборота, и искать новые возможности и новые области для кооперации», - заявил Мишустин.