Թուրքիան մտադիր է ռազմակայան կառուցել Լիբիայի մայրաքաղաքի մոտ
Թուրքիան ակտիվ բանակցություններ է վարում Լիբիայի ազգային համաձայնության կառավարության (ԱՀԿ) հետ՝ Տրիպոլիի մերձակայքում ռազմակայանի կառուցման վերաբերյալ: Նման հայտարարությամբ ուրբաթ օրը հանդես է եկել «Al Arabiya»-ն՝ հղում անելով անանուն ռազմական աղբյուրներին:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ այնտեղ նախատեսվում է տեղակայել թուրքական հատուկ նշանակության ջոկատայիններին և Թուրքիայի ՌԾՈւ ստորաբաժանումները, ստեղծել թռիչքուղի և վերազինել շփման կետ: Բացի այդ, ենթադրվում է, որ ԱՀԿ-ն Անկարայի հետ քննարկում է թուրքական ռազմական ինքնաթիռներ և անօդաչու սարքեր գնելու մասին:
Հինգշաբթի «Al-Arabiya»-ն՝ հղում անելով անանուն աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ Թուրքիան գրոհայիններ է ուղարկել Սոմալիից և Քենիայից Լիբիա և ԱՀԿ-ի հետ առաջին գործարքը կնքել հակաօդային պաշտպանության համակարգերի մատակարարման վերաբերյալ:

Турция планирует построить военную базу недалеко от ливийской столицы
Турция ведет активные переговоры с ливийским Правительством национального согласия (ПНС) о строительстве военной базы недалеко от Триполи. С таким утверждением выступил в пятницу телеканал Al Arabiya со ссылкой на неназванные военные источники.
По сведениям телеканала, на базе планируется разместить турецкий спецназ и подразделения турецких ВМС, создать взлетно-посадочную полосу и оборудовать пункт связи. Кроме того, утверждается, что ПНС обсуждает с Анкарой покупку турецких военных самолетов и беспилотников.
В четверг телеканал Al Arabiya, ссылаясь на неназванные источники, сообщил о том, что Турция перебросила в Ливию боевиков из Сомали и Кении и заключила с ПНС первую сделку о поставках систем ПВО.