Իշխանությունն այնքան է շտապում ՍԴ կազմին ապօրինի հեռացնելու հարցում, որ արտահերթը նշանակում է ավելի շուտ, քան իրավունք ուներ. Արսեն Բաբայան
31/01/2020 13:04
Քաղաքական իշխանությունը ևս մեկ անգամ հաստատեց, որ ապաշնորհ է և ի զորու չէ անգամ ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու ամենասովորական կանոնները պահպանել, այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արսեն Բաբայանը:
«Երեկ խորհրդարանի կայքում տեղեկություն հրապարակվեց այն մասին, որ ԱԺ նախագահը որոշում է ընդունել փետրվարի 6-ին ԱԺ արտահերթ նիստ անցկացնելու մասին: Օրակարգում, իհարկե, ՍԴ-ի ներկայիս կազմից ապօրինի ազատվելու մասին հերթական նախաձեռնությունն է:
ԱԺ-ում մեծամասնություն կազմող «Իմ քայլը» խմբակցությունն ու ԱԺ նախագահը անտեսել էին Կանոնակարգ օրենքով արտահերթ նիստ հրավիրելու բազմաթիվ կանոններ:
Մասնավորապես. իշխանությունն այնքան է շտապում ՍԴ-ի ներկայիս կազմին ապօրինի հեռացնելու հարցում, որ նույնիսկ պատրաստ էր արտահերթը նշանակել ավելի շուտ, քան իրավունք ուներ:
ԱԺ նախագահը որոշում է ընդունել արտահերթ քննարկման դրված նախագիծը քննարկել միաժամանակ առաջին և երկրորդ ընթերցումներով, մինչդեռ այդպիսի իրավունք չունի:
Կանոնակարգ օրենքը սահմանում է, որ նախագիծը միաժամանակ առաջին և երկրորդ ընթերցմամբ քննարկելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների կամ խմբակցության հիմնավորված միջնորդությունը, որը պետք է հաստատվի ԱԺ խորհրդի նիստում:
Ակնհայտ է, որ ԱԺ խորհուրդը երեկ նիստ չի գումարել:
Լավ է, որ ԱԺ-ում դեռևս մնացել են այնպիսի մարդիկ (միայն աշխատակազմում` հին կադրերից), որոնք կարողացել են նկատել այս ակնհայտ անհեթեթությունը, ակնհայտ ապօրինությունը և ուշ ժամի ԱԺ կայքից պարզապես ջնջել են այդ հայտարարությունը:
Ճգնաժամը սա է, երբ պետական մարմինն իզորու չէ իր լիազորություններն իրականացնել: Ամենավատը` որ անգրագիտության հետևանքով»:

Арсен Бабаян: Власти так спешат в вопросе незаконного устранения нынешнего состава КС, что готовы назначить внеочередное заседание раньше, чем имеют право
Политическая власть в очередной раз подтвердила, что бездарна и неспособна соблюдать даже самые обычные правила созыва внеочередного заседания Национального Собрания. Об этом написал на своей странице в Facebook бывший заместитель руководителя аппарата парламента Арсен Бабян.
«Вчера на сайте парламента было опубликовано сообщение о том, что председатель Национального Собрания принял решение о проведении 6 февраля внеочередного заседания. В повестке, конечно, очередная инициатива незаконного избавления от действующего состава Конституционного суда.
Парламентское большинство в лице блока «Мой шаг» и спикера парламента проигнорировали многочисленные требования закона «Регламент Национального Собрания» о созывы внеочередного заседания.
В частности, власти так спешат в вопросе незаконного устранения нынешнего состава Конституционного суда, что готовы даже назначить внеочередное заседание раньше, чем имеют право.
Председатель Национального Собрания принял решение представленный к неотложному рассмотрению законопроект обсудить одновременно в первом и втором чтении, в то время как не имеет право на это.
Закон «Регламент Национального Собрания» устанавливает, что для обсуждения законопроекта одновременно в первом и втором чтении необходимо обоснованное письменное предложение депутатов или фракций, которое должно быть утверждено на заседании Совета Национального Собрания.
Очевидно, что Совет Национального Собрания вчера не созывал заседания.
Хорошо, что в парламенте пока остались такие люди (только в аппарате, из прежних кадров), которые смогли заметить этот явный абсурд, явное беззаконие и позже просто удалили это сообщение с официальной страницы парламента.
Кризис – это когда государственный орган не в состоянии осуществлять свои полномочия. И хуже всего, что из-за безграмотности», - написал Арсен Бабаян.