ORSIS ընկերության փաստաբանին առաջարկել են հրաժարվել բողոքներից. երկու հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել
03/02/2020 12:05
Ռուսական զենք մատակարարող ORSIS ընկերության շահերը Հայաստանում ներկայացնող փաստաբանի գործունեությանը՝ պաշտպանության նախարարության աշխատակցի կողմից խոչընդոտելու փաստով քրեական գործ է հարուցվել։
«Անցած տարի մրցույթի հետ կապված պատմութունը որ սկսեց, դիմողը ես էի անձամբ ԱԱԾ, օգոստոսի կեսերին - սեպտեմբերին ինձ մի քանի անգամ դիմեց պաշտպանության փոխնախարար Մակար Ղամբարյանի օգնականը՝ ասելով, որ եթե կողմերը բարիշեն, հնարավոր է, մրցույթի հարցը լուծվի: Առաջարկն այսպես էր՝ ես պետք է իմ բողոքներից հրաժարվեմ, ոչ միայն հրաժարվեմ, նաև գրեմ, որ սխալվել եմ բողոք գրելուց, ես էլ, բնականաբար մերժեցի», - Aysor.am-ին պատմեց ՀՀ-ում ORSIS ընկերության շահերը ներկայացնող փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը։
Նա ասաց, թե անցած տարվա սկզբին ORSIS ընկերությունից  «Marocchi SI 12» որսորդական հրացան էին նվիրել ՊՆ-ին՝ որպես բարեկամական քայլ։
«Այդ ընթացքում մենք պարզեցինք, որ զենքը հանձնվել է ոչ թե ՊՆ-ին, այլ՝ փոխնախարարին ու գրանցվել է փոխնախարարի անունով (նկատի ունի Մակար Ղամբարյանին՝ Aysor.am)», - նշեց փաստաբանը։
Նշենք, որ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3323-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՊՆ ղեկավար աշխատողների կողմից  խոշոր չափերով յուրացում և նույն  նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից  փաստաբանի լիազորությունների  իրականացմանը խոչընդոտելու առթիվ։

Адвокату компании ORSIS предлагали отказаться от жалобы. Возбуждено уголовное дело по двум статьям УК Армении
03/02/2020 12:24
По делу российской оружейной компании ORSIS возбуждено новое уголовное дело, заявил Aysor.am адвокат компании Александр Сирунян.
Он рассказал, что в прошлом году обратился в Службу национальной безопасности по делу о срыве тендера.
«Осенью ко мне несколько раз обращался помощник заместителя министра обороны Макара Гамбаряна, заявив, что если стороны помирятся, возможно, решится и вопрос тендера. Для этого мне предлагали отказаться от жалобы, более того, написать, что я ошибся, на что я ответил отрицательно», - отметил Сирунян.
Он заявил, что в прошлом году компания ORSIS в качестве дружественного шага подарила министерству обороны охотничью винтовку «Marocchi SI 12», которая, однако, была зарегистрирована на имя замминистра.
Возбуждено уголовное дело по ст.179 и ст.332 - присвоение или растрата в крупных размерах и воспрепятствование осуществлению правосудия.