ORSIS ընկերության փաստաբանին առաջարկել են հրաժարվել բողոքներից. երկու հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել
03/02/2020 12:05
Ռուսական զենք մատակարարող ORSIS ընկերության շահերը Հայաստանում ներկայացնող փաստաբանի գործունեությանը՝ պաշտպանության նախարարության աշխատակցի կողմից խոչընդոտելու փաստով քրեական գործ է հարուցվել։
«Անցած տարի մրցույթի հետ կապված պատմութունը որ սկսեց, դիմողը ես էի անձամբ ԱԱԾ, օգոստոսի կեսերին - սեպտեմբերին ինձ մի քանի անգամ դիմեց պաշտպանության փոխնախարար Մակար Ղամբարյանի օգնականը՝ ասելով, որ եթե կողմերը բարիշեն, հնարավոր է, մրցույթի հարցը լուծվի: Առաջարկն այսպես էր՝ ես պետք է իմ բողոքներից հրաժարվեմ, ոչ միայն հրաժարվեմ, նաև գրեմ, որ սխալվել եմ բողոք գրելուց, ես էլ, բնականաբար մերժեցի», - Aysor.am-ին պատմեց ՀՀ-ում ORSIS ընկերության շահերը ներկայացնող փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը։
Նա ասաց, թե անցած տարվա սկզբին ORSIS ընկերությունից  «Marocchi SI 12» որսորդական հրացան էին նվիրել ՊՆ-ին՝ որպես բարեկամական քայլ։
«Այդ ընթացքում մենք պարզեցինք, որ զենքը հանձնվել է ոչ թե ՊՆ-ին, այլ՝ փոխնախարարին ու գրանցվել է փոխնախարարի անունով (նկատի ունի Մակար Ղամբարյանին՝ Aysor.am)», - նշեց փաստաբանը։
Նշենք, որ քրեական գործը հարուցվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 3323-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ ՊՆ ղեկավար աշխատողների կողմից  խոշոր չափերով յուրացում և նույն  նախարարության պաշտոնատար անձի կողմից  փաստաբանի լիազորությունների  իրականացմանը խոչընդոտելու առթիվ։

ORSIS company lawyer was offered to retract complaints; criminal case instituted on impeding activity
Criminal case has been filed on impeding the activity of lawyer of the Russian weapon supplier ORSIS company Alexander Sirunyan by Defense Ministry employee.
The lawyer told Aysor.am that he applied to the National Security Service last year reporting about the failure of the tender.
“Assistant to the deputy defense minister Makar Ghambaryan applied to me few times in fall, stressing that if the parties reconcile the issue of tender would probably be settled too. For it I was offered to step back from complaint and even write that I was mistaken,” Sirunyan said, adding that he rejected the offer.
He said that last year, as a sign of friendship ORSIS presented to the Ministry of Defense Marocchi SI 12 rifle, which was though registered in the name of the deputy minister.
Criminal case has been instituted under Article 179 and 332 – grand misappropriation and embezzlement and obstruction of justice.