88 պատգամավորով ԱԺ-ում լուծվելիք հարցն ինչո՞ւ եք ուղարկում հանրաքվեի. Մարուքյան
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն այսօր «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանից հետաքրքրվեց՝ ինչու նրանք Սահմանադրական դատարանի նախագահին պաշտոնից հեռացնելու օրինագիծը չեն իրագործում ԱԺ-ում՝ 88 պատգամավորով, այլ ուղարկում են հանրաքվեի։
«ՀՀ միլիոնավոր քաղաքացիների ուղարկում եք ընտրատեղամասեր՝ դրանով երկիրը մտցնելով ընտրական պրոցեսների մեջ։ Ինչո՞ւ եք դուք սա անում», - հարց հնչեցրեց Մարուքյանը։
Վահագն Հովակիմյանն ի պատասխան նկատեց՝ հանրությունը ՍԴ-ին չի վստահում։
«Ժողովուրդն իր իրավունքն իրացնում է ընտրությունների, հանրաքվեների միջոցով։ Քանի որ խնդիրը վերաբերում է հենց ՍԴ-ին, ՍԴ-ն չի կարող լինել ժողովրդի իրավունքի իրացման մարմինը։ ՍԴ-ն իր էությամբ զբաղված է բարեփոխումներին խանգարելով», - ասաց նա։

Why conduct referendum and not solve the issue by 88 deputies: Edmon Marukyan
Head of the Bright Armenia faction Edmon Marukyan speaking at the special parliament session today asked My Step deputy, author of bill on constitutional amendments Vahagn Hovakimyan why they send the bill envisaging cease of term of CC chairman to the referendum and do not settle it with 88 deputies.
“You are sending millions of Armenian citizens to polling stations, engage the country into electoral processes. Why do you do that?” Marukyan asked.
In response, Hovakimyan claimed that the people do not trust the Constitutional Court.
“People implement their rights through elections, referendums. As far as the issue refers to the CC, the CC cannot be the body that implements the right of the people. With its essence, the CC impedes the reforms in Armenia,” the ruling faction deputy stated.