Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՍԴ հիմնադրման 24-րդ տարեդարձի առթիվ
06/02/2020 15:21
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 24-րդ տարեդարձի առթիվ։
«Այսօր՝ 2020 թվականի փետրվարի 6-ին լրանում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 24-րդ տարեդարձը:
Լինելով Սահմանադրության պահապանն ու սահմանադրականության ապահովման պատասխանատու՝ հիմնադրման օրից ի վեր Սահմանադրական դատարանն իր ամենօրյա գործունեությամբ ապահովել և շարունակում է ապահովել Սահմանադրության մեջ ամրագրված արժեքների, սկզբունքների, մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների կյանքի կոչումն ու իրացումը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Սահմանադրական դատարանի դատավորներն իրենց ամենօրյա անաչառ աշխատանքով նպաստում են Սահմանադրության կարևոր սկզբունքների՝ իրավունքի գերակայության ապահովմանը, օրենքի առջև հավասարության սկզբունքի իրացմանը և դրանով իսկ երաշխավորում են իրավական պետության կայացումը:
Թող բոլոր ժամանակներում Սահմանադրությունը ծառայի որպես իրավական պետության կարևորագույն փաստաթուղթ և Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի պաշտպանված լինի իրավունքի գերակայության ուժով»։

Председатель Конституционного суда Грайр Товмасян направил поздравительное послание по случаю 24-й годовщины основания КС
06/02/2020 16:56
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян направил поздравительное послание по случаю 24-й годовщины основания Конституционного суда.
Сегодня, 6 февраля 2020 года, исполняется 24 года со дня основания Конституционного суда Республики Армения.
Будучи хранителем Конституции и ответственным за обеспечение конституционности, Конституционный суд с момента своего основания своей каждодневной деятельностью обеспечивал и продолжает обеспечивать претворение в жизнь и реализацию ценностей, принципов, прав и основополагающих свобод человека, закрепленных в Конституции Республики Армения.
Своей повседневной беспристрастной работой судьи Конституционного суда способствуют обеспечению важных принципов Конституции – верховенства права, реализации принципа равенства перед законом и, тем самым, гарантируют становление правового государства.
Пусть Конституция во все времена служит в качестве важнейшего документа правового государства и каждый гражданин Республики Армения будет защищен силой верховенства права».