Ռուսաստանի պատվիրակությունը Թուրքիա կժամանի փետրվարի 8-ին
Ռուսաստանի պատվիրակությունը կժամանի Թուրքիա՝ բանակցություններ վարելու Իդլիբի նահանգի ապաէսկալացման գոտու իրադրության շուրջ, հայտարարել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն՝ NTV հեռուստաալիքի եթերում:
«Վաղը Ռուսաստանից պատվիրակություն կժամանի Թուրքիա, որը կգլխավորեն արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչները: Մենք բանակցություններ կանցկացնենք և, եթե անհրաժեշտություն լինի, դրանցից հետո բանակցություններ տեղի կունենան մեր երկրների ղեկավարների մակարդակով», - ասել է նա:
Մինչդեռ հինգշաբթի Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Իբրահիմ Քալընը հայտարարել էր, որ «Ռուսաստանից Թուրքիա պետք է ժամանի զինվորական պատվիրակություն՝ քննարկելու Սիրիան»:

Турция 8 февраля ожидает визит российской делегации для обсуждения ситуации в Идлибе
Российская делегация отправится в Турцию, чтобы провести переговоры по обстановке в зоне деэскалации в провинции Идлиб. Об этом заявил в пятницу турецкий министр иностранных дел Мевлют Чавушоглу в эфире телеканала NTV.
"Завтра в Турцию из России приедет делегация, которую возглавят представители министерства иностранных дел. Мы проведем переговоры, и если будет такая необходимость, то после них могут пройти переговоры на уровне лидеров наших стран", - сказал он.
Между тем в четверг официальный представитель турецкого президента Ибрагим Калын заявил, что в Турцию должна приехать "военная делегация из России для обсуждения Сирии".