«Հրապարակ». Մի քանի պատգամավորով բացատրություն են պահանջել ԱԺ ղեկավարությունից և հայտարարել, որ դեմ կքվեարկեն
07/02/2020 09:50
«Հրապարակ» թերթը գրում է, որ պարզվում է` «Իմ քայլի» ոչ բոլոր պատգամավորներն են «համաձայն» եղել ստորագրել ՍԴ դատավորներին վերաբերող օրինագիծը։ Առանց ամբողջ ցուցակը նրանց ցույց տալու, ասվել է, որ բոլորը ստորագրելու են։
Երբ ոմանք իմացել են, որ ընդամենը 37 հոգի է ստորագրել, և նրանց մեջ չկան Փաշինյանի եղբորորդին ու աներորդին, նաև մի քանի իրավաբան, առավոտյան մի քանի հոգով բացատրություն են պահանջել ԱԺ ղեկավարությունից և հայտարարել, որ դեմ կքվեարկեն։
Նիստը չսկսված նախագծի հետկանչումն ու ստորագրություններով համալրելը նաև սրանով է պայմանավորված եղել: Ի վերջո, ներկայացվել է 44 հոգու ստորագրությամբ։
Ի դեպ, երեկ ՍԴ-ի ստեղծման 24-ամյակն էր, և Սահմանադրական դատարանում այդ առիթով ֆուրշեթ է եղել, շամպայն են բացել` միմյանց շնորհավորել: Հարցին` դրսից հյուրեր չե՞ն եղել, ասացին․ «Ոչ, մենք մերոնցով էինք»:

«Грапарак»: Несколько депутатов потребовали объяснения у руководства парламента и заявили, что проголосуют «против»
07/02/2020 10:48
Газета «Грапарак» пишет, что оказывается, не все депутаты фракции «Мой шаг» были  «согласны» подписать проект, касающийся отстранения судей Конституционного суда. Не показав им весь список, было сказано, что все подпишут.
Когда некоторые узнали о том, что под проектом подписались 37 человек, и среди них нет племянника и шурина Никола Пашиняна, а также нескольких юристов, несколько депутатов утром потребовали объяснения у руководства Национального Собрания и заявили, что проголосуют «против».
Именно этим обусловлен отзыв проекта до начала заседания и дополнение подписей. В итоге, проект был представлен на обсуждение за подписью 44 депутатов.
Кстати, вчера отмечалась 24-я годовщина основания Конституционного суда, и по этому поводу в КС был организован фуршет: открыли шампанское, поздравили друг друга. На вопрос, были ли приглашены гости, ответили: «Нет, мы праздновали своим составом».