Դատախազությունը որոշել է Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը կրկին վերադարձնել քննիչին
Դատախազությունը որոշել է Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը կրկին վերադարձնել քննիչին, այս մասին հայտնում է Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
«Դատախազությունը որոշեց` Ա. Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը կրկին վերադարձնել քննիչին, կրկին բավարարելով մասնակի իմ բողոքը։ Չափազանց կարևորում եմ Դատախազության՝ սույն գործով նման դիրքորոշումը և սկզբունքային որոշումը։ Ամբողջ որոշումը ստանալուն պես հավելյալ անդրադարձ կկատարեմ», - Facebook-ում գրել է Վարդևանյանը։
Արա Բաբլոյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով` մի խումբ պաշտոնատար անձանց հետ ՀՀ սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու, ինչպես նաև պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:

The Prosecutor General’s office has decided to return the criminal case against former chairman of the National Assembly Ara Babloyan to the investigator, Babloyan’s lawyer Aram Vardevanyan reports.
“The Prosecutor General’s office decided to return the criminal case with the involvement of Ara Babloyan to the investigator, upholding my petition partially,” Vardevanyan wrote on Facebook, attaching significance to the position of the Prosecutor General’s office in this case.
Babloyan is charged for the usurpation of power of Constitutional Court with a group of officials and for official fraud.