Կառավարությունը հեռացել է «թավշյա հեղափոխության» ազդարարած նպատակներից. Արթուր Վանեցյանի հարցազրույցը «Ինտերֆաքս»-ին
10/02/2020 15:23
Հայաստանի ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը ռուսական «Интерфакс» գործակալությանը տված հարցազրույցում մանրամասներ է պատմել իր ղեկավարելիք կուսակցության մասին: Վանեցյանը նշել է, որ ընդդիմադիր կուսակցության գաղափարախոսության հիմքում ավանդույթներն ու առաջընթացն են լինելու:
«Նոր քաղաքական կուսակցությունը կենտրոնական, աջ կենտրոնական ուղղվածության է լինելու, գաղափարներում ու ծրագրերում ներդաշնակ միահյուսվելու են ավանդույթներն ու առաջընթացը: Այս շրջանում համախոհների և հնարավոր գործընկերների հետ լայն քննարկումներ են ընթանում, միայն դրանց ավարտին մենք կազդարարենք կոնկրետ ծրագրերի մասին և կհրապարակենք առաջիկա գործողությունների ճանապարհային քարտեզը: Նոր քաղաքական ուժը որպես ընդդիմություն է հանդես գալու»,-ասել է Վանեցյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանում այս շրջանում շատ խնդիրներ են կուտակվել, որոնք լուծում են պահանջում, իսկ կառավարությունը հեռացել է 2018 թվականի «թավշյա հեղափոխության» ազդարարած նպատակներից:
ԱԱԾ նախկին տնօրենը կարծում է, որ Հայաստանում անցյալին վերադարձ չի լինելու: Միևնույն ժամանակ, Վանեցյանը դեմ է «ով մեզ հետ չէ՝ մեր դեմ է» քաղաքական կոշտ սահմանազատմանը, որը տարվում է իշխանության կողմից:
«Ակնհայտ է, որ այս  կարգախոսն այսօր շատ հարմար գործելաոճ է դարձել գործող իշխանության համար, ինչն անթույլատրելի է իրավական պետություն կառուցելու` իշխանության առանձին ճյուղերի գործունեության ու հավասարակշռված քաղաքացիական հասարակություն  ունենալու տեսանկյունից: Այսօրվա Հայաստանում ռադիկալ, ծայրահեղական մոտեցումները, իմ խորին համոզմամբ, տեղ չունեն: «Սև ու սպիտակ» քաղաքական դաշտին կա այլընտրանք, քանի որ աշխարհն իրականում լի է գույներով, դրանց տասնյակ երանգներով, և մենք մտադիր ենք քաղաքական ընդհանուր ներկապնակում մեր տեղն ունենալ», - ասել է Վանեցյանը:
Նա նշել է, որ  Հայաստանում «թավշյա հեղափոխության» օրերին ու դրանից հետո մարդիկ արդարություն, սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավում, կրթության, առողջապահության, սոցիալական ոլորտներում ծառայությունների մատուցման մակարդակի բարձրացում էին ակնկալում: «Խոստացան և չարեցին»,- ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը:
«Հասարակական լայն համախմբման փոխարեն, առանց որի Հայաստանը չի կարող հաղթահարել երկրի ու հասարակության առջև ծառացած մարտահրավերները, մենք ունեցանք նոր ներքին «խրամատներ», բաժանում  «սևի» ու «սպիտակի», «հների» ու «նորերի», «համամիտների» և «ոչ այնքան համամիտների», որոնք անողոք պայքարում են միմյանց դեմ` համատարած ատելության մթնոլորտում: Այն, որ  այս ամենում անթույլատրելի է  ուժային կառույցների ներգրավումը,  առանձին թեմա է»,- հայտարարել է Վանեցյանը:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը մնում է ու կմնա Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը, երկու երկրների շահերից է բխում մնալ հուսալի և կանխատեսելի գործընկերներ: Նրա խոսքով` Երևանն ու Մոսկվան պետք է պահպանեն եղբայրական և ռազմավարական հարաբերությունների բազմադարյա պատմությունն ու կուտակված ներուժը և զարգացնեն դրանք ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՏՄ և ՀԱՊԿ բազմակողմ ձևաչափերում:
«Հայաստանի իշխանության ղեկին այսօր շատերն են նրանցից, ովքեր ընդդիմություն եղած ժամանակ ագրեսիվ կերպով հանդես են եկել հակառուսական դիրքորոշմամբ, այդ թվում Նիկոլ Փաշինյանը, որը Հայաստանի` ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու մասին օրինագիծ ներկայացնելը: Նրանք հայտարարում էին, որ ԵԱՏՄ-ն սպառնալիք է Հայաստանի ինքնիշխանությանը: Այսօր այդ նույն մարդիկ առիթ բաց չեն թողնում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության կարևորությունն ու կազմակերպության հետ համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունն ընդգծելու համար», - ընդգծել է Վանեցյանը` հավելելով, որ «իրական քաղաքականությունն ու պոպուլիզմն անհամատեղելի են»:
«Շատ կարելի է խոսել բացթողումների և չիրականացած հնարավորությունների մասին, թյուրիմացություններ լինում են նույնիսկ ամենասիրով ընտանիքներում: Բարեբախտաբար, մեր ժողովուրդներին միշտ բավականացրել է հարաբերություններում բոլոր դժվարությունները հաղթահարելու իմաստություն: Համոզված եմ, այժմ էլ կբավականացնի: Անհրաժեշտ  է կամք ու իմաստություն, մեր ժողովուրդները դա ունեն: Պետք է ընդգծեմ, որ մեր հարաբերություններն ավելին են, քան առանձին վերցրած քաղաքական գործիչների կամ նույնիսկ քաղաքական ուժերի հարաբերությունները: Այդ հարաբերությունները բազմադարյա պատմություն ունեն և կունենան բազմադարյա ապագա», - նշել է ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրենը:
ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրենը նշել է, որ 2019 թվականին, երբ հայտարարեց պաշտոնից հեռանալու մասին, իր և վարչապետի տարաձայնություններն անհաղթահարելի էին դարձել:

Экс-директор СНБ Армении во главе новой партии составит оппозицию правительству Пашиняна - «Интерфакс»
10/02/2020 14:54
Бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян во главе новой политической партии правоцентристского толка намерен действовать в оппозиции правительству Никола Пашиняна.
"Новая политическая сила будет центристского - правоцентристского толка, а в основе идеологии и программ будут гармонично переплетаться традиции и прогресс. На данный момент идет процесс широких консультаций с единомышленниками и возможными партнерами, и только после всех возможных обсуждений мы выдвинем конкретные программные положения и "дорожную карту" дальнейших действий. Новая политическая сила будет оппозицией", - заявил Ванецян в интервью "Интерфаксу".
По его словам, в настоящее время в Армении сложилось множество проблем, требующих решения, а правительство отошло от целей "бархатной революции" весны 2018 года.
Экс-директор СНБ считает, что возврата к прошлому в Армении не может быть. Вместе с тем Ванецян против жесткого политического размежевания в обществе по принципу "кто не с нами, тот против нас".
"Этот постулат сегодня, очевидно, стал удобным правилом и для действующей власти, что недопустимо с точки зрения построения правового государства, разделения ветвей власти и сбалансированного гражданского общества. Радикализму и крайностям, по моему глубочайшему убеждению, не должно быть места в сегодняшней Армении. Альтернатива черно-белому политическому полю есть, так как мир на самом деле полон красок, да еще и с десяток оттенков. И мы намерены создать свой спектр в общей политической палитре", - сказал Ванецян.
Он отметил, что во время и после "бархатной революции" в Армении люди хотели справедливости, повышения жизненного уровня, качественных услуг в сферах образования, здравоохранения, социальной сфере. "Обещали - и не сделали", - сказал собеседник агентства.
"Вместо широкой общественной консолидации, без которой Армении не преодолеть нависших над страной и обществом угроз, мы получили новые внутренние "окопы", разделение на "черных и белых", "старых и новых", "согласных и не очень", беспощадно воюющих друг с другом в атмосфере всеобщей ненависти. Отдельная тема - недопустимость вовлечения во все это силовых структур", - заявил Ванецян.
Он подчеркнул, что Россия остается и будет стратегическим союзником Армении, в интересах двух стран оставаться надежными и предсказуемыми партнерами. По его словам, Ереван и Москва должны сохранить многовековую историю и накопленный потенциал братских и стратегических отношений, неуклонно развивать их как в двустороннем, так и в многосторонних форматах ЕАЭС и ОДКБ.
"Сегодня у руля власти в Армении находятся многие из тех, кто в бытность оппозицией агрессивно выступал с антироссийских позиций вплоть до выдвижения в парламенте самим Николом Пашиняном законодательной инициативы о выходе Армении из ЕАЭС. Они заявляли, что ЕАЭС является угрозой суверенитету Армении. Между тем, сегодня они же используют любой удобный случай, чтобы подчеркнуть важность членства Армении в ЕАЭС и необходимость большего углубления сотрудничества с организацией", подчеркнул Ванецян, добавив, что "реальная политика и популизм несовместимы".
"Об упущениях и нереализованных возможностях можно говорить много, а шероховатости и недопонимания случаются даже в самых любящих семьях. Благо, у наших народов всегда хватало мудрости преодолевать трудности во взаимоотношениях. Уверен, хватит и впредь. Нужна воля и мудрость, и она у наших народов есть. Я должен подчеркнуть, что наши отношения - это намного больше, чем отношения отдельно взятых политиков и даже политических сил. У этих отношений многовековая история и неизменно будет многовековое будущее", - заявил экс-директор Службы нацбезопасности Армении.
Бывший глава СНБ Армении заявил, что в сентябре 2019 года, когда он заявил о своей отставке, его противоречия с премьер-министром стали непреодолимыми.