Վեց հարյուր հատորում կան բավարար նյութեր Մարտի 1-ի 10 սպանությունները բացահայտելու համար. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
11/02/2020 15:45
Շարունակվում է Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստը։ Այսօրվա նիստին ելույթով հանդես եկավ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ամբողջ քրեական գործում ընդամենը երկու նյութ, երկու նամակ կա Ազզգային անվտանգության ծառայությունից: Հնարավո՞ր է հավատալ, որ այդ ժամանակ մեր ամենից կայացած կառույցներից մեկը որևէ վերաբերմունք, նյութ չունի Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ», - ասաց Քոչարյանը։
Նա նշեց՝ հնարավո՞ր է հավատալ, որ ԱԱԾ-ն որևէ դերակատարություն, որևէ տեղեկատվության չի տիրապետել այդ ամբողջ ըւնթացքում։
«Ուղղակի հնարավոր չէ հավատալ, մարդ ուղղակի շատ տկար ուղեղի տեր պետք է լինի, որ հավատա՝ դա այդպես է», - ասաց նա։
Քոչարյանի խոսքով՝ բազմաթիվ անգամ դիմել են, որպեսզի տրամադրեն նյութերի ամբողջ ծավալը։
Քոչարյանն ասաց, որ երբ ինքն է նախագահը եղել, առնվազն շաբաթը մեկ անգամ ԱԱԾ տնօրենը, ով նրա խոսքով, բարձր կարգի արհեստավարժ մարդ էր, իրեն զեկուցել է ամեն ինչ։
Քոչարյանն անդրադարձավ նաև Մարտի 1-ի վերաբերյալ WikiLeaks-ի վերահրապարակումներին։
«Ինձ մոտ տպավորություն է, որ ԱՄՆ դեսպանատունը շատ ավելի ինֆորմացիա ուներ մեր ներքաղաքական իրադարձությունների մասին, քան՝ մեր ազգային անվտանգության ծառայությունը», - նշեց ՀՀ երկրորդ նախագահը։
Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց, թե ինքը հիմնավոր կասկած ունի, որ վեց հարյուր հատորում կան բավարար նյութեր Մարտի 1-ի տասը սպանությունները բացահայտելու համար։
«Ամբողջական նյութերի չտրամադրումը ողջամիտ կասկածներ է առաջացնում», - ասաց նա։
Նա դիմեց նաև դատավոր Աննա Դանիբեկյանին։
«Ամեն մի փաստարկ բավարար է այս գործը կարճելու համար: Հասկանում եմ նաև, որ դուք  բավական դժվար կացության մեջ եք՝ հաշվի առնելով դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի ճակատագիրը», - ասաց Քոչարյանը, մինչդեռ, Աննա Դանիբեկյանը կոչ արեց խոսել միայն գործից։
«Շատ ցավոտ եք տանում նման զուգահեռները, դուք ձեզ չեք հետևում, մենք ձեզ հետևում ենք, տեսնում ենք, որ սա այն ցավոտ կետն է, որի հիշատակման պարագայում ինչպիսի ռեակցիա եք տալիս», - շարունակեց Քոչարյանը։
Աննա Դանիբեկյանը զգուշացրեց՝ եթե միջնորդության վերաբերյալ փաստարկներ ունի ներկայացնելու, կարող  է շարունակել, եթե ոչ՝ դատարանը կսահմանափակի Քոչարյանի խոսքը։
«Որոշում եմ չշարունակել, որովհետև տեսնում եմ, որ դա ձեզ նյարդայնացում է», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ կիսատ թողնելով ելույթը։

В шестистах томах есть достаточно материалов для раскрытия 10 убийств 1 марта – Роберт Кочарян
В суде общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян продолжается заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других. Сегодня на судебном заседании выступил экс-президент Роберт Кочарян.
«Во всем уголовном деле есть только два материала, два письма из Службы национальной безопасности. Можно ли поверить в то, что у одной из самых состоявшихся в то время структур нет материалов о событиях 1 марта? Можно ли поверить в то, что СНБ не владела какой-либо информацией, не играла какой-либо роли весь этот период?» - заявил Роберт Кочарян.
По словам Роберта Кочаряна, нужно просто не иметь мозгов, чтобы поверить в это.
Роберт Кочарян отметил, что они неоднократно обращались с просьбой предоставить им весь объем материалов.
Он заявил, что когда занимал должность президента, как минимум раз в неделю, директор СНБ, высокий профессионал, докладывал ему обо всем.
Экс президент Армении обратился также к публикациям WikiLeaks о событиях 1 марта.
«У меня создается впечатление, что посольства США имело намного больше информации о внутриполитических событиях, чем наша Служба национальной безопасности», - отметил второй президент Армении.
Роберт Кочарян заявил, что у него есть обоснованные сомнения в том, что в шестистах томах есть достаточно материалов для раскрытия 10 убийств 1 марта 2008 года.
«Отказ предоставить полный объем материалов вызывает разумные сомнения», - отметил экс-президент.
Он обратился к судье Анне Данибекян.
«Приведено много доводов. Каждого из них достаточно для прекращения дела. Я также понимаю, что лично Вы в сложном положении, учитывая судьбу судьи Давида Григоряна», - отметил Роберт Кочарян.
Однако судья Анна Данибекян прервала выступление экс-президента, попросив говорить по существу.
«Вы болезненно воспринимаете параллели. Вы не следите за собой, а мы следим и видим, что это – болезненный вопрос, при упоминании которого вы реагируете подробным образом. Вам нужно преодолеть это», - продолжил Роберт Кочарян.
Анна Данибекян предупредила, что если у него есть аргументы относительно ходатайства, то может продолжать, если нет, то суд ограничит выступление Роберта Кочаряна.
«Я решил не продолжать, поскольку вижу, что это вас нервирует», - заявил Роберт Кочарян, не закончив выступление.