Պիտի փորձենք հասարակությանը ներկայացնել, թե ինչ են պատրաստվում անել իր հետ, ինչ է իր գլխի գալիքը. Երվանդ Վարոսյան (Տեսանյութ)
14/02/2020 12:32
Եթե ինչ-որ մեկին թվում է, թե ժողովուրդը ապրիլի 5-ին ընտրություն է կատարելու ինչ-որ բանի մեջ, ուղղակի խաբկանք է, «Սահմանադրական անվտանգություն․ մարտահրավերներ և լուծումներ» խորագրով քննարկմանն ասաց փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը։
«Ժողովրդավարություն նշանակում է, որ ժողովուրդը մանդատ է տալիս իշխանության ճյուղերին՝ յուրաքանչյուրին իր ձևով ու մեխանիզմով, որ նրանք հարցերը իր փոխարեն լուծեն, ժողովուրդը չէ, որ պետք է հավաքվի հրապարակում ու որոշի՝ ում են կախում, մենք այսպես կգնանք ոչ թե միջնադար, այլ՝ դեպի ստրկատիրական համակարգ», - ասաց նա։
Փաստաբանի խոսքով` միայն այն հանգամանքը, որ Սահմանադրության հոդված է փոխվում այն հիմնավորումներով, որոնք նաև հրապարակված են ԱԺ կայքում, ինքին խոսում է, թե ինչ պրոցեսի հետ գործ ունենք, ինչ մակարդակի գործընթաց է տեղի ունենում։
«Եթե խոսք է գնում չվստահելու մասին, ես այդ դեպքում չեմ կարողանում հասկանալ չափանիշները, թե ինչու է դատական իշխանության այլ մարմինների նկատմամբ առկա այդ վստահությունը։ Օրինակ, Վճռաբեկ դատարանին ինչո՞ւ են վստահում ու չեն վստահում Սահմանադրական դատարանին, ի՞նչ է տեղի ունեցել, որի մասին մենք տեղյակ չենք», - ասաց Վարոսյանը։
Փաստաբանի խոսքով՝ հակասահմանադրական մեթոդով Սահմանադրություն փոխելը, հակասահմանադրական ճանապարհով դատավորին տուն ուղարկելը ինքնին նշանակում է, որ բացառում ենք, որ ծրագրի ի կատար ածվելու դեպքում ձևավորվելիք Սահմանադրական դատարանը երբևէ անկախ է լինելու։
«Որովհետև իրենց կողմից հիմա նշանակվելիք դատավորները շատ լավ պատկերացնում են, որ եթե մի անգամ հակասահմանադրական ճանապարհով իրենք հայտնվել են այդ դատարանում, օրը գալու է, ոչ պակաս հակասահմանադրական ճանապարհով իրենք գնալու են տուն, որովհետև Սահմանադրություն նորոգելու հնարավորությունը Սահմանադրությունն իր մեջ չի ներառել, ու սահմանադիրը չի առաջնորդվել խելագարության կանխավարկածով, որ պիտի խախտվի, որ մի հատ էլ խախտումից հետո գալու մեխանիզմ իր մեջ ներառի», - ասաց Վարոսյանը։
Նա նշեց, որ ապագա իշխանությանը այսօրվա գործողությունները հնարավորություն են տալու էլ ավելի բիրտ մեթոդներով ազատվել այսօր նշանակման պատրաստի դատավորներից։
«Ես կարծում եմ, որ, այնուամենայնիվ, պիտի փորձենք, ինչքան մեր ուժերը ներում է, հասարակությանը ներկայացնել, թե ինչ են պատրաստվում անել իր հետ, ինչ է իր գլխի գալիքը», - ընդգծեց Երվանդ Վարոսյանը։

Мы должны попытаться представить обществу, что собираются с ним сделать и какая опасность над ним нависла – Ерванд Варосян
14/02/2020 16:56
«Если кому-то кажется, что народ 5 апреля сделает какой-то выбор, то это просто иллюзия», - заявил сегодня адвокат Ерванд Варосян в ходе обсуждения на тему «Конституционная безопасность: вызовы и решения».
«Демократия означает, что народ дает мандат ветвям власти, каждой в своей форме и со своим механизмом, чтобы они вместо него решали вопросы, народ не должен собираться на площади и решать – кого повесить. Так мы окажемся не в средневековье, а в рабовладельческом строе», - сказал Ерванд Варосян.
По словам адвоката, одно лишь обстоятельство, что статья Конституции изменяется с такими обоснованиями, которые опубликованы на сайте парламента, уже говорит о том, с каким процессом мы имеем дело и на каком уровне этот процесс происходит.
«Если речь идет о недоверии, то я не могу понять в этом случае критерии: почему тогда есть доверие к другим органам судебной власти? Например, почему доверяют Кассационному суду и не доверяют Конституционному суду? Что произошло, о чем мы не знаем?» - отметил адвокат.
По словам Ерванада Варосяна, изменять Конституцию антиконституционным методом, отправлять домой судей антиконституционный путем означает, что в случае реализации этой программы, мы исключаем, что Конституционный суд кого-нибудь станет независимым.
«Поскольку судьи, которые будут назначены ими, очень хорошо представляют, что если они один раз оказались в этом суде антиконституционным путем, то придет день, когда они не менее антиконституционным путем уйдут домой, поскольку Конституция не содержит в себе возможность восстановления Конституции, не руководстводствуется презумпцией безумия, что должна быть нарушена, чтобы после нарушения еще и предусмотреть механизм восстановления», - сказал Ерованд Варосян.
Он отметил, что действия сегодняшних властей дают возможность будущей власти избавиться от готовых сегодня к назначению судей еще более жесткими методами.
«Я считаю, что тем не менее, мы должны попытаться, насколько позволяют наши силы, представить обществу, что собираются с ним сделать и какая опасность над ним нависла», - подчеркнул Ерванд Варосян.